Şanlıurfa ilinde kırsal kalkınma yatırımları ile desteklenen hayvan barınakları projelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the projects of cattle barns supported by rural development investments in Şanlıurfa province
- Tez No: 605413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA EYLEM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa İli'nde“Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar'' tedbiri kapsamında desteklenmiş, kırsal kalkınma yatırımlarından ''büyükbaş besi işletmelerinin”yapısal ve fonksiyonel özellikleri araştırılmıştır. Şanlıurfa İlinde IPARD II destek programı kapsamda henüz hiçbir kanatlı hayvan barınağı, küçükbaş hayvan barınağı ve büyükbaş süt besi barınağı desteklenmemiştir. Desteklenen projelerin tümünü büyükbaş besi barınak projeleri oluşturmuştur. İlde bulunan bu 22 adet büyükbaş besi proje içerisinden 15 adeti, yatırımdan çeşitli nedenlerden dolayı vazgeçtiği öğrenilmiştir. Yatırımlarına devam eden 7 adet proje içerisinden ise yatırım sürecini tamamlayan projeler belirlenmiştir. Belirlenen bu 3 adet büyükbaş besi işletmesi tezin ana materyalini oluşturmuştur. İncelenen işletmelerde bulunan büyükbaş besi barınakları ile diğer tüm yardımcı yapılarına ilişkin Avrupa Birliği standartlarına ait gerçekleştirilen uygulamalar incelenmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü işletmelerin tümünde; yem deposu, revir, idari bina ve gübre çukuru bulunmaktadır. Bu yapılarla birlikte, 3 numaralı işletmede; silaj çukuru, 2 numaralı işletmede; makine-ekipman deposu bulunmaktadır. İşletmelerden; 1 numaralı işletme barınağında hayvan başına 7.33 m², 2 numaralı işletme barınağında hayvan başına 7.08 m², 3 numaralı işletme barınağında ise hayvan başına 8.75 m² alan düşmektedir. İşletmelerden, yalnızca 1 numaralı işletmede hijyen çukuru (alanı) bulunmaktadır. İşletmelerde; kanalizasyon ve alt yapı sistemi bulunmamaktadır. İşletmelerde yoğun besi dönemlerinde, 2 daimi işçinin çalıştığı öğrenilmiştir. Sonuç ve öneriler kısmında detaylı bilgiler paylaşılmış, tüm işletmelere ait; mimari ve statik proje çizimleri ile barınaklara ait metraj ve maliyet cetvelleri sunulmuştur. Ayrıca, bölgede hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu, doğru planlama ile bu potansiyelin hayata geçebileceği düşünülmektedir. Araştırmanın sonunda, AutoCAD bilgisayar yazılımı ile bölge için uygun olabilecek 2 adet büyükbaş besi barınağı projesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural and functional characteristics of cattle fattening farms which are among the rural development investments were investigated within the scope of“Investments in Physical Assets of Agricultural Holdings”in Sanlıurfa. Within the scope of IPARD II support program in Sanlıurfa Province, no poultry shelter, ovine shelter and cattle shelter have been supported yet. All of the projects supported were bovine fattening shelter projects. It was learned that 15 of these 22 cattle fattening projects in the province gave up their investment for various reasons. Among the 7 projects that are continuing their investments, projects that have completed the investment process have been identified. These 3 cattle fattening establishments formed the main material of the thesis. The practices carried out in accordance with the European Union standards regarding bovine fattening shelters and all other ancillary structures in the investigated enterprises were examined.In all the holdings where the research is conducted; feed store, infirmary, administrative building and manure pit. Together with these structures, in holding number of 3; silage pit, in holding number of 2; machine-equipment store. The farms; there is an area of 7.33 m² per livestock in barn number of 1, 7.08 m² per livestock in barn number of 2, and 8.75 m² per livestock in barn number of 3 The holdings, there is only a hygiene pit (area) in holding number of 1. In holdings there is no sewerage and infrastructure system. It was learned that 2 permanent workers worked during intensive fattening periods in the enterprises. Detailed information is shared in the results and recommendations section; architectural and static project drawings and quantity and cost tables of shelters are presented.In addition, it is thought that the animal husbandry potential is high in the region and that this potential can be realized with the right planning. At the end of the study, two cattle shelter projects suitable for the region were presented with AutoCAD software.