İnguinal herni oluşumuna yatkınlık yaratabilecek faktörlerin herni tiplerine göre karşılaştırılması
Comparison of factors that may tend to inguinal hernia formation according to hernia types
- Tez No: 605426
- Danışmanlar: UZMAN NURAYDIN ÖZLEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Muhittin Ülker Acil Yard.ve Trav. Eğt. ve Arş. Has.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İnguinal herniler tarihin en eski çağlarından beri bilinen hastalık grubundan olmakla beraber günümüzün cerrahi servislerinde de sık karşılaşılan problemlerdendir. Oluşumunda bir çok faktörün rol oynadığı ve beraberinde bu faktörlere predispose bir anatomik zayıflığın varlığı bilinmesine karşın faktörlerin birbirlerini nasıl etkiledikleri tam olarak kesinlik kazanmamıştır. Diğer dört ayaklı memelilerin de abdominal yapısı insanınkine oldukça benzemesine rağmen bu memelilerde inguinal herni görülmeyişi gövdelerinin öne eğik olmasından dolayı kasık bölgesinin insanlarınkine göre daha az gerilmesi ve inguinal kanalın yönünün yukarıya doğru olmasındandır. İnsanlarda ise duruş pozisyonu sebebiyle ve inguinal kanalın yönü itibarıyla karın içi organların kanal içine doğru bir yönelimi vardır. İnsanlardaki bu yapısal yatkınlığın yanında inguinal herni oluşumu multifaktoriyeldir (evolusyonel, çevresel, konjenital). Herediter, konjenital, çevresel, evrimsel ve kişinin genel sağlık durumu gibi bir çok faktör inguinal hernilerin oluşumunda rol oynamaktadır. Bunun yanında indirekt hernilerin de sadece konjenital nedenlerden olduğuna dair günümüzde çekinceler vardır. Her vakada bir veya daha fazla faktör herninin oluşumunda rol oynamaktadır. Ağırlıklı olarak erkek popülasyonunda inguinal hernide risk oluşturabilecek faktörler kas zayıflığı (geçirilmiş abdominal operasyonlar örn: apendektomi), fizik stres, intraabdominal basınç artışı (obstipasyon, prostatizm), sigara içme, yaşlılık, pelvik kırıklar, travma, bağ dokusu hastalıkları ve sistemik hastalıklar sayılabilir. Halen günümüzde fıtık oluşumuna götürebilen faktörler bir çok çalışmayla araştırılmaya devam etmektedir. Biz bu çalışmada fıtık gelişiminden sorumlu olabileceğini düşündüğümüz faktörleri kasık fıtıklı hastalarda soruşturduk ve bu faktörlerin direkt ve indirekt herni oluşumu üzerine olan etkilerini analiz etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Although inguinal hernias are a disease group known since the earliest times in history, it is also a common problem in today's surgical services. Although it is known that many factors play a role in its formation and the presence of an anatomical weakness predispose to these factors, how the factors affect each other is not certain yet. Although the abdominal structure of other four-legged mammals is quite similar to that of humans, the absence of an inguinal hernia in these mammals is that the inguinal canal is less stretched and the direction of the inguinal canal is higher than that of humans due to the fact that their trunks are tilted forward. In humans, due to the posture position and the direction of the inguinal canal, the intra-abdominal organs have an orientation towards the canal.In addition to this structural predisposition in humans, inguinal hernia formation is multifactorial (evolutional, environmental, congenital). Many factors such as hereditary, congenital, environmental, evolutionary and general health status of the person play a role in the formation of inguinal hernias. In addition, there are reservations today that indirect hernias are only for congenital reasons. In each case, one or more factor plays a role in the formation of hernias. Factors that may pose a risk in inguinal hernia in the male population are mainly muscle weakness (previous abdominal operations eg appendectomy), physical stress, increased intraabdominal pressure (obstipation, prostatism), smoking, old age, pelvic fractures, trauma, connective tissue diseases and systemic diseases. Today, the factors that can lead to hernia formation continue to be investigated with many studies.In this study, we investigated the factors that we think might be responsible for hernia development in patients with inguinal hernia and we tried to analyze the effects of these factors on direct and indirect hernia formation.