Gümüldür ve Menderes (İzmir-Batı Anadolu) çevresindeki mesozoyik karbonat istiflerinin foraminifer içeriği ve foraminifer biyostratigrafisi
Foraminiferal content and biostratigraphy of the mesozoic carbonate sequences in the vicinity of Gümüldür and Menderes (İzmir- Western Turkey)
- Tez No: 605427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL İŞİNTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Menderes ile Gümüldür çevresinde yüzeyleyen Mesozoyik kayalar, Bornova Filiş Zonu'nun farklı bloklarına veya dilimlerine ait neritik kireçtaşları, dolomitik kireçtaşları ve dolomitlerle temsil edilir. Tip kesitlerin kireçtaşı ve dolomitik kireçtaşı bölümleri biyomikritik, biyosparitik kireçtaşları ve Thaumatoporella'lı bağlamtaşlarından oluşur. Bazı bloklar veya dilimlerde Üst Triyas'tan Alt Jura'ya kadar olan karbonatlar bulunurken bazıları yalnızca Alt Jura kireçtaşlarını içerir. Bu karbonat istiflerinin Triyas bölümleri, bize Geç Triyas yaşını kullanmamıza izin veren, Aulotortus gr. sinuosus, Aulotortus sp., Reophax sp., Trochammina sp., Textularia sp., Endotriada sp., Ophthalmidium sp.'den oluşan bir foraminifer faunası içerir. Diğer yandan kesitlerin Jura bölümleri ise Liyas yaşını işaret eden Siphovalvulina cf. gibralterensis, Lituosepta sp., Duotaxis metula, Meandrovoluta asiagoensis, Duotaxis sp., Trocholina sp., Endotriadella sp., Pseudocyclammina sp., Orbitopsella praecursor, Palaeodasycladus mediterraneous ve Taumatoporella parvovesiculifera'dan oluşan bir foraminifer faunası ve alg florasına sahiptir. Liyas karbonatları, Değirmendere I ve Değirmendere II tip kesitlerinde neritik fasiyesten derin deniz fasiyesine geçiş gösterir ve Geç Kretase neptüniyen daykları içerir. Bu durum Liyas sırasındaki çökmenin ani ve büyük bir çökme olduğunu yansıtabilir.
Özet (Çeviri)
The Mesozoic carbonate successions, cropping out around Menderes and Gümüldür, are represented by neritic limestones, dolomitic limestones and dolostones of different blocks or slices of Bornova Flysch Zone. Limestone and dolomitic limestone parts of sections consist of biomicritic, biosparitic limestones and Thaumatoporella-bearing biolitites. Some blocks comprise Upper Triassic to Lower Jurassic carbonates and some others include only Lower Jurassic limestones. Triassic parts of these carbonate sequences include a foraminiferal fauna consisting of Aulotortus gr. sinuosus, Aulotortus sp., Reophax sp., Trochammina sp., Textularia sp., Endotriada sp., Ophthalmidium sp., which allow us to use a Late Triassic age. Jurassic parts of sections, on the other hand, have a foraminiferal fauna and algal flora consisting of Siphovalvulina cf. gibralterensis, Lituosepta sp., Duotaxis metula, Meandrovoluta asiagoensis, Duotaxis sp., Trocholina sp., Endotriadella sp., Pseudocyclammina sp., Orbitopsella praecursor, Agerina cf. martana, Plaeodasyladus mediterraneous, Taumatoporella parvovesiculifera and indicating a Liassic age. Liassic carbonates show a transition from neritic facies to deep sea facies in Değirmendere I and Değirmendere II type sections and contain Late Cretaceous neptunian dykes. This may reflect that the collapse during the Liasic is a sudden and large collapse.