Türkiye'de üretim istasyonlarında üretilen kınalı kekliklerin genetik yönden araştırılması ve bunun salım ile av stratejisinde kullanılabilirliğinin belirlenmesi
Genetic investigation of breeded chukar partridge in breeding stations in Turkey and its determination of availability in released and hunting strategies
- Tez No: 605428
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kınalı keklik (Alectoris chukar) ülkemizde üretimi yapılan, doğaya salımı gerçekleştirilen ve ekonomik getirisi için de avlanmasına izin verilen bir türdür. Ancak doğal popülasyonların ve üretimi yapılıp salınan popülasyonların genetik yapıları bilinmemektedir. Bilinçsiz üretim ve salım doğal popülasyonlarda hibritleşmeye ve gen kayıplarına neden olabilmektedir. Bu çalışmada 5 ayrı istasyonda üretilen kınalı kekliklerden toplamda 111 adet örnek alınmış ve analizler sonucunda genetik yapısı birbirinden farklı 13 haplotip bulunmuştur. Haplotipler incelendiğinde tüm örneklerin %77'sinin 3 haplotipte toplandığı tespit edilmiştir. Bunlar sırasıyla %16 oranında haplotip 1, %26 oranında haplotip 2 ve %35 oranında haplotip 3 tür. Buna göre üretilen keklik popülasyonunun genetik çeşitliliği önlem alınmazsa kendileşmeye, tek tip genetik yapı yönüne doğru gidebileceği belirlenmiştir. Kınalı kekliğin ve doğal gen kaynaklarının korunması açısından, üretim, salım ve avcılık planlamaları yapılırken genetik çeşitliliğin de göz önüne alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Chukar partridge (Alectoris chukar) is a species produced, released to nature and allowed to be hunted for its economic benefit. But genetic structure of natural population and breeding population are not known. Unconscious production and release can result in hybridization and genetic lost in natural populations. In this study, a total 111 samples were taken and 13 haplotypes were found as a result of the analyzes from chukar partridge reared in 5 different breeding stations. Seventy-seven percent of all samples belong to only three haplotypes when haplotypes were investigated. These were 16% haplotype 1, 26% haplotype 2, and 35% haplotype 3 respectively. In this context, it was determined that unless we take to control the breeding stations, genetic diversity of breed population could go towards lost and monotype genetic structure would occur. Genetic diversity should be taken into consideration when planning production, release and hunting in order to preserve the chukar partridge and natural gene resources.