Kamusal alanlarda mekansal karakterin peyzaj tasarımı açısından değerlendirilmesi; Sarıyer Büyükdere bandı örneği
Evaluation of spatial character in public spaces in terms of a landscape design: The case of the coastal area of Sarıyer Büyükdere
- Tez No: 605483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kamusal alanlar bireylerin sosyal yaşantısını devam ettirdiği, iletişime geçebildiği mekân niteliğindedir. Kamusal alanların sahip oldukları potansiyeller belirlenirken; kentsel dokuyu meydana getiren kentsel kimlik ögeleri ve çevre bileşenleri ile birlikte değerlendirilmektedirler. Kamusal mekanların korunması ve iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda okunaklılık, algılanabilirlik, mekânsal karakter, çeşitlilik, süreklilik, kentsel imaj ve kimlik özellikleri öne çıkmaktadır. Bu kapsamda İstanbul-Sarıyer, Büyükdere Kıyı Bandı'nda araştırma alanı olarak seçilmiştir. Kamusal alanlara yönelik mekânsal durum tespitleri gerçekleştirilerek, Büyükdere Kıyı Bandı'nda 200 kullanıcıya anket uygulanmıştır. Anketler sosyo- demografik özellikler göz önünde bulundurularak erişilebilirlik, yaşanabilirlilik ve duyumsal uygunluk açısından değerlendirilmiştir. Büyükdere Kıyı Bandı'nda yer alan kıyısal kamusal alanlar, peyzaj tasarımı açısından irdelenmiş, yapılan değerlendirmeler doğrultusunda kamusal mekanların korunmasına ve iyileştirmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public sapces are those in which individuals can maintain their social lives and develop communications. When the potential and capacity of public spaces are measured, they are evaluated through the urban identity and environmental elements that constitute the urban fabric. In the policy efforts to protect and develop public spaces, some major elements such as readibility, perceptibility, spatial character, diversity, durableness, urban image and identity have become prominent. In that sense, the public spaces in the Büyükdere Coastel Area of Sarıyer, Istanbul was selected as the research area in this study. Surveys were conducted to the 200 participants who use the Büyükdere Coastal Area and spatial analyses were conducted for the public spaces. Considering the socio-demographic characteristics of the area, the survey findings were analyzed based on accessibility, livability, and sensorial compatibility. The coastal public spaces in Büyükdere Coastal Area were evaluated in terms of landscape design, and based on the findings of the analyses, policy recommendations were provided to protect and develop public spaces.