Yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen betonların fiziksel, mekanik ve dayanıklılık özelliklerine agrega tipinin etkisi
The influence of aggregate type on the physical, mechanical and durability properties of high strength self compacting concrete
- Tez No: 605491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET RAİF BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, kalker esaslı kırmataş agregasının yerine belli oranlarda bazalt ve mermer kırığı agregası kullanılarak yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen beton (KYB) serileri üretilmiş ve betonların fiziksel, mekanik ve dayanıklılık özelliklerine agrega tipinin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca tez çalışmasında, yine yüksek dayanım ve kendiliğinden yerleşebilirlik özelliklerini sağlayabilmek için, silis dumanı mineral katkısı kullanılarak, bu katkının yüksek dayanımlı KYB özelliklerine etkileri değerlendirilmiştir. Yüksek dayanımlı KYB numunelerinin üretiminde, silis dumanı ve çimento sabit oranlarda kullanılmıştır. Mermer kırığı ve bazalt agregaları, kalker esaslı agregaların yerine; hacimce %25, 50, 75 ve 100 oranlarında kullanılarak, 100x200 mm boyutlarında silindir ve 150x150x150 mm boyutlarında küp numuneler üretilmiştir. Üretilen numunelere 28 ve 180 gün boyunca 20±2 oC sıcaklığa sahip kirece doygun su havuzlarında standart kür uygulanmıştır. Kür süresi sonunda numuneler üzerinde; fiziksel, mekanik ve dayanıklılık deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak bazalt agregası ve atık bir malzeme olan mermer kırığı agregası ile yüksek dayanımlı betonların üretilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, high-strength, self-compacting concrete (SCC) series were produced by using basalt and marble crushed aggregate instead of limestone based crushed aggregate and the effect of aggregate type on physical, mechanical and durability properties of concrete were investigated. In addition, in order to provide high strength and self-compacting properties, by using silica fume mineral admixture, the effects of the additive on high-strength SCC properties was assessed. Silica fume and cement were used at constant rates in the production of high strength SCC specimens. Crushed marble and basalt aggregates are replaced by limestone-based aggregates; Cube specimens with dimensions of 100x200 mm and dimensions of 150x150x150 mm were produced by using 25, 50, 75 and 100% by volume. The specimens were standard cured in lime saturated cure pool with a temperature of 20 ± 2 oC for 28 and 180 days. At the end of the cure period; Physical, mechanical and strength tests were performed on the specimens. It is concluded that high strength concretes can be produced using basalt aggregate and waste crushed marble aggregate.