Sayısal ortamda İES dosyalarının V.R. teknolojisiyle gerçek mekanlara simulten yansıtılması
- Tez No: 605494
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İç mimarların tasarım sürecinde yaşadığı zorluklara yanıt verecek, hız kazandıracak bir ürün önerisi bu tezde incelenecektir. Birinci bölümde tezin kapsam ve yöntemi, ikinci bölümde ilgili teknolojinin şu an neresinde olduğumuzun farkındalığını ortaya çıkarmak için dijital görselleştirmenin doğuşundan ve bu konuda yazılan programlardan bahsedeceğim. Üçüncü bölümde VR teknolojisinin gelişimi ve Artırılmış Gerçekliğe değineceğim. Dördüncü bölümde uygulamasını yaptığım projenin tasarım sürecinde karşılaştığım bir zorluktan senaryo dahilinde bahsedip, bu zorluğun değerlendirmesini yapacağım. Beşinci bölümde karşılaşılan bu zorluklara cevap veren Eşzamanlı Görüş adlı ürün tasarımımdan ve özelliklerinden bahsedeceğim. Altıncı bölümde Eşzamanlı Görüş sisteminin kullanım haritası ile ürünün kullanıcıya sunduğu özelliklerinin grafiksel özetini sunacağım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a product proposal that will respond to the difficulties experienced by interior designers in the design process will be examined. In the first part, the scope and method of the thesis, in the second part, I will talk about the birth of digital visualization and the programs written on this subject in order to reveal the awareness of the current technology. In the third chapter, I will discuss the development of VR technology and Augmented Reality. In the fourth chapter, I will talk about a difficulty I faced during the design process of the project that I implemented in the scenario and evaluate this difficulty. In the fifth chapter, I will talk about my product design and its features called Concurrent Vision that responds to these difficulties. In the sixth section, I will present the use map of the Concurrent Vision system and a graphical summary of the features the product offers to the user.