Methods for hybrid flow shop scheduling and a case study in an aerospace company
Melez akış tipi atölye çizelgelemesi için yöntemler ve bir havacılık firmasında vaka analizi
- Tez No: 605497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, Melez Akış-tipi Atölye (MAA) çizelgeleme problemini en büyük tamamlanma zamanı amacı ile ele aldık. Bu problemin NP-zor ve bir MAA'nın gerçek yaşam imalat sistemlerinde yaygın bir ortam olmasından dolayı literatürde birçok yaklaşık çözüm yaklaşımları önerilmiştir. Dolayısıyla, KTDP modeli, dağıtım kuralları, Palmer, CDS, NEH ve Darboğaz Sezgiseli gibi bunlardan bazılarına başvurduk. MAA çizelgeleme probleminin karmaşık olmasından dolayı KTDP CPLEX kullanarak gerçek problem için yalnızca optimale yakın bir sonuç sağlamıştır. Mevcut durumdaki melez sipariş-tipi atölyesi çıktı kalitesini arttırmak, malzeme elleçlemesini azaltmak ve üretim temin süresini kısaltmak için ayrık olaylı benzetim aracılığıyla MAA'ya dönüştürülen bu vakayı bir havacılık firmasında üretilmekte olan orta gövde panellerinin çizelgeleme probleminden ilham aldık. MAA çizelgeleme probleminin en büyük tamamlanma zamanı değerlerinin hesaplanabilmesi için bu çözüm yöntemlerinin iş sıralamaları simüle edilmiştir. Bundan başka, gerçek problem ve test problemlerini optimal olarak çözebilen bir kesin yöntem olan Kısıt Programlama (KP) modeli önerilmiştir. Ayrıca, test problemlerinin büyük bir bölümünün yerel optimalde sıkışmamasını sağlayacak ve gerçek problemi makul bir çözüm süresi içerisinde optimale yakın bir sonuç verecek şekilde çözebilen, bir Melez Algoritma (MA) ve bir Galaktik Sürü Optimizasyonu (GSO) önerilmiştir. MA ve GSO, test problemlerinin büyük bir bölümünü optimal olarak çözebildiği için umut verici görünmekte iken, KP modeli, bunların tamamını optimal olarak çözdüğü için literatürdeki diğer çözüm yöntemlerinden daha iyi bir performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we address the scheduling problem in Hybrid Flow Shop (HFS) with makespan objective. Since this problem is known to be NP-hard and an HFS is a common environment in real-life manufacturing systems, several approximate solution approaches have been proposed in the literature. Hence, we resort to some of these such as MILP model, dispatching rules, Palmer, CDS, NEH, and Bottleneck Heuristic. Due to the complexity of HFS scheduling problem, MILP model provides only a near optimal solution by using CPLEX for the real problem which we are inspired by the scheduling problem in the manufacturing of fuselage panels at an aerospace company as a case study whose current hybrid job shop is converted to an HFS by discrete event simulation to improve the output quality, lessen materials handling and shorten the manufacturing lead time. The job sequences of these approaches are simulated to compute makespan values of HFS scheduling problem. Moreover, we propose a Constraint Programming (CP) model for solving HFS scheduling problem to optimality for the real problem and test problems. We also propose a Hybrid Algorithm (HA) and a Galactic Swarm Optimization (GSO) in order not to be stuck in local optima for most of the test problems and to solve the real problem for optimality within an acceptable computational time. While HA and GSO seem to be promising for solving most of the test problems to optimality, the CP model outperforms the other approaches in the literature by solving all of them to optimality.