Rusya'nın Kafkaslardaki petrol-doğalgaz jeopolitiği
Russia's oil-natural gas geopolytics in Caucasus
- Tez No: 605532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ADIBELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
20. yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler emek, sermaye, hammaddeden oluşan klasik üretim faktörlerine önemli bir unsur daha katmıştır: Enerji. Enerji sadece üretim faktörleri arasına girmemiş sanayinin ve üretimin en temel girdisi haline dönüşmüştür. Gelişmenin ve kalkınmanın itici gücü olmuştur. Modern dünyada hemen her alanda kullanılan enerji insan için vazgeçilmez bir boyut kazanmıştır. Enerji, toplumsal hayatta bu kadar hayati bir konuma gelmesine paralel olarak uluslararası alanda devletlerin birbirine rekabet üstünlüğü sağlamada kullandıkları en önemli kaynak haline gelmiştir. Enerjinin modern hayat için vazgeçilemez konumda olmasına rağmen tükenebilir olma özelliği devletler arasında enerji alanında güç mücadelelerinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Güç mücadeleleri ise enerji zengini bölgeler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ortadoğu sahip olduğu zengin enerji kaynakları ile en yoğun güç mücadelelerinin yaşandığı bölgedir. Fakat son dönemde Ortadoğu enerji kaynaklarına alternatif olarak görülmesi cihetiyle güç mücadelesine sahne olan bir başka alan da Kafkasya bölgesi olmuştur. Rusya Federasyonu, Kuzey Kafkasya üzerindeki hâkimiyetini sürdürmek istemekte, Güney Kafkasya da ise kontrolü dışında yaşanan gelişmelerde sürece dâhil olarak müdahil olmaya devam etmek istemektedir. Bütün bu politikaları ilk olarak 1993 yılında ilan ettiği ve belli aralıklarla revize ettiği 'yakın çevre' politikası çerçevesinde yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 20st century technological developments in the 21st century have added another important element to the classical production factors consisting of labor, capital and raw material: energy. Energy has not only been among the factors of production, but has become the basic input of Industry and production. It has been the driving force of development and development. In the modern world, the energy used in almost every field has gained an indispensable dimension for human beings. In parallel with the fact that energy is so vital in social life, it has become one of the most important sources in the international arena that states have used to provide competitive advantage to each other. Although energy is indispensable for modern life, it causes power struggles between states in the field of energy. Power struggles are concentrated on energy-rich regions. The Middle East is the region where the most intense power struggles are experienced with its rich energy resources. However, in recent times, the Caucasus region has become another area which is the stage of the struggle for power to the Middle East energy resources. Russian Federation wants to maintain its dominance over the North Caucasus, while the South Caucasus wants to continue to be involved in the developments outside its control. All these policies are executed within the framework of the“close environment”policy, which was first announced in 1993 and revised periodically.