Türkiye'nin bölgesel güvenliğinde Gürcistan'ın yeri
- Tez No: 135228
- Danışmanlar: DR. YAVUZ GÖKALP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
öz Sahip olduğu hidrokarbon kaynaklan nedeniyle uluslararası alanda önemli bir rol üstlenebileceği değerlendirilen Kafkaslara ilgi giderek artmaktadır. Bu kapsamda topraklan enerji koridoru olarak kullanılması düşünülen Kafkas ülkelerinden Gürcistan, ABD'nin, Rusya Federasyonunun, İran'ın, Türkiye'nin, ve bazı Batılı güç odaklarının uzun dönem stratejik değerlendirmelerinin merkezi haline gelmiştir. Gürcistan'ın Türkiye'nin bölgesel güvenliğindeki yeri çerçevesinde Gürcistan Cumhuriyeti üzerinde yapılan bu çalışmada, başlıca, Gürcistan' m jeopolitik konumu, etnik problemleri ve ülkede yaşanılan ekonomik zorluklar, başkan Şevardnadze ve sonrasında iktidara kimin gelebileceği, Gürcistan'daki Rus askeri üsleri ve Gürcistan üzerindeki Rus nüfuzunun etkileri, petrol boru hattı ve 'ipek yolu' projeleri, Gürcistan ordusu, Gürcistan'ın diğer ülkelerle ikili ilişkileri gibi konular ele alınmıştır. Son dönemlerde Gürcistan'da yaşanan gelişmeler, Türkiye'nin yeni yeni ilgisini çekmeyi başaran ve bu ülkenin yakın çevresinde ve Kafkaslarda etkisini gösteren bir takım sonuçlar içeren kompleks ve birbiriyle iç içe geçmiş bir çok faktörden oluşmaktadır. Bu çalışma sonucunda, bir dereceye kadar, Gürcistan ile ilgili bahsedilen faktörlerin Türkiye'ye olan yansımaları gösterilmiş ve bu yüzyılın ilk çeyreğinde Türkiye tarafından Kafkasya'daki bölgesel çıkarları açısından yeni açılımların yapılması ihtiyacını ortaya konmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Considering growing international interest in Caucasus that may play a crucial role as one of the major reservoirs of world hydrocarbon resources in the future, Georgia, being in Caucasus and on energy routes, has been the focal point of long term US, Russian, Persian, Turkish, and some Western Powers' strategic considerations. In the light of Turkey's regional security concerns, republic of Georgia has been studied, mainly Georgia's geopolitics, her ethnic problems and economic hardships, president Shevardnadze and after him, Russian military installations in Georgia and her sphere of influence on Georgia, main export pipeline and 'silk road' projects, Georgian Army, Georgia's bilateral relations and the like. The impact of developments in Georgia both on the immediate neighbourhood and on the wider world involves a complex and interwoven conglomeration of regional factors in Caucasus that we in Turkey are only just beginning to understand. This study represents, to some extent, an important foray into what we hope will be a rigorous and constructive process of examining this aspect of Turkish regional interests in Caucasus in the first part of the new century. m