Faizsiz bankacılıkta alternatif bir yöntem: JAK Bank ve Türkiye'de uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
An alternative method in interest-free banking: JAK Bank and a research on it's applicability in Turkey
- Tez No: 605569
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRAN YUMUŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, bankacılık sistemi ile ilgili temel kavramların açıklanmasından sonra, Türkiye'de ve Dünya'da bankacılık sisteminin tarihi gelişimi ve seyrinin incelenerek; faizsiz bankacılık sisteminin Türkiye ve Dünya genelinde yansımalarının açıklanması ve İsveç'te faaliyet gösteren JAK Medlems Bank'ın tarihçesi ile faaliyetlerinin incelenmesi ve Türkiye'de uygulanabilirliğinin derinlemesine mülakat yöntemiyle analiz edilmesidir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bankacılık sistemi ile ilgili temel kavramlar açıklanmış ve Türkiye'de ve Dünya'da bankacılık sistemi hakkında bilgilendirmelerde bulunulmuştur. İkinci bölümde, faizsiz bankacılığın doğuşu ve gelişimi hakkında bilgi verilmiş ve katılım bankacılığının Türkiye'de ve Dünya'da yansımaları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise, JAK Medlems Bank'ın tarihçesi ile faaliyetleri incelenerek, Türkiye'de uygulanabilirliği, derinlemesine mülakat yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç bölümünde öneriler dile getirilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak uzman kişiler ile mülakatlar yapılmış, bu kişilere kritik sorular yöneltilerek onların görüşleri çalışmaya eklenmiştir. Çalışmada literatür çalışması ve derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the applicability of JAK Medlems Bank in Turkey with in-depth interview and to examine the history and operations of JAK Medlems Bank which is operating in Sweden. Then to explain reflections of interestfree banking system in the World and in Turkey. Afterwards, the basic concepts which are related to banking system were explained and general informations were given about banking system in the World and in Turkey. In the second chapter informations were given about the birth and development of interest-free banking and the reflections of participation banking in Turkey and in The World. In the third and final chapter of the study, the history and operations of JAK Medlems Bank were explained. Afterwards, it's applicability in Turkey was examined by in-depth. Interview method. Interviews were made with experts in accordance with the purpose of the study, critical questions were asked to these people and their opinions were added to the study. Literature and in-depth interview method were used in the study.