Hile risk faktörleri ve iç kontrol sisteminin hile risklerini önlemedeki rolü üzerine bir araştırma
- Tez No: 605570
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ticaretin küreselleşmesi ile birlikte, işletmelerde meydana gelen hileler de aynı ölçüde artmıştır. Bu hileler sebebiyle her yıl dünyada milyonlarca dolar kayıp oluşmaktadır. Bu zararlar hem finansal, hem operasyonel hem de prestij açısından şirketleri zor durumda bırakmaktadır. Hile ile mücadele edebilmek, oluşmasını engellemek, tespit etmek ve olası zararları en aza indirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu çalışmada hilenin önlenmesi için en önemli yöntemlerden birisi olan iç kontrolün yapısı ve hile üzerine etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization of trade, the number of frauds in corporates has increased by the same amount. Because of this fraud, millions of dollars are lost every year in the world. These losses leave the companies difficult situation in terms of financial, operational and prestige. There are many ways to combat fraud, to prevent it from occurring, to detect it, and to minimize the potential damage. In this study, internal control structure, which is one of the most important methods for prevention of fraud, and its effects will be examined.