Türkiye'deki illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik göstergelerinin çok değişkenli istatistiksel yöntemlerle incelenmesi
Examining to socio-economic development indicators with multivariate statistical methods of the provinces in turkey
- Tez No: 605579
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye' nin illeri ve bölgeleri arasında sosyo-ekonomik gelişmişlik farklılıklarının olamaması için, dengeli ve sürdürülebilir kalkınma politikaları gerçekleştirilmelidir. İller ve bölgeler arasındaki farklılıkların tespit edilmesinde günümüz koşullarını yansıtabilecek sosyo-ekonomik göstergelerin, çeşitli istatistiksel tekniklerle araştırılması gerekmektedir. Bu araştırmalar hükûmet politikaları ve planlayıcıları için mevcut projelerde, ileriye dönük uygulanacak yeni projelerde ve kaynaklarının dağılımında oldukça önemlidir. Bu çerçevede çalışmada, Türkiye' nin sosyo-ekonomik gelişmişlik durumunun, belirlenen ekonomik, sosyal ve kültürel göstergeler üzerinden 2017 yılına kadar ki ulaşılabilen yıllık verileri itibariyle, 81 ilde değerlendirilmesi yapılmıştır. Temel bileşenler analizi uygulanarak illerin gelişmişlik endeksleri belirlenmiş, bulanık kümeleme analizi ile illerin belirlenen endeks değerleri üzerinden sınıflandırılması yapılmış, çok boyutlu ölçekleme analiziyle de illerin benzerlik durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey's failure to close the socio-economic disparities between provinces and regions, balanced and sustainable development policies should be implemented. In determining the differences between provinces and regions, socio-economic indicators which can reflect the present conditions need to be investigated with various statistical techniques. These surveys are very important in current projects for government policies and planners, in new projects to be implemented prospectively and in very the distribution of resources. In this context, Turkey's socio-economic status of the designated economic, social and cultural indicators that can be accessed through an annual data until year 2017, has been evaluated in 81 provinces. The developmental indices of the illiterates were determined by using the principal component analysis, the classification of the illiterates by the index values determined by the fuzzy clustering analysis, and the similarities of the illusions by the multidimensional scaling analysis were examined.