Toplumsal yaşamda direniş kavramı ve güncel sanatta bir ifade aracı olarak kullanılması
The concept of resistance in social life and using as an expression tool in current art
- Tez No: 605618
- Danışmanlar: DOÇ. DENİZ ONUR ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumsal yaşamda kullanılan direniş kavramını ve bir ifade aracı olarak güncel sanatın nasıl kullanıldığını görseller desteğiyle ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Bu bağlamda çalışmada, pek çok sanatsal direniş örnekleri paylaşılmıştır. Seçilen örneklerin özellikle toplumsal direnişi yansıtıyor olması ön planda tutularak çalışma kapsamı oluşturulmuştur. Çalışmada, ilk çağlardan günümüz toplumlarına kadar toplumsal yaşamda bir direniş aracı olarak kullanılan sanatın bütün yönleri örneklendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde ilk çağdan 21. Yüzyıla kadar olan dönemde ortaya çıkan toplumsal direniş örnekleri sanatsal çerçevede ele alınmıştır. İlkel dönem insanının ilk sanatsal uygulamaları ile başlanarak Orta Çağ'daki, Neoklasizm ve Romantizm Dönemi'nde ve 20. Yüzyıldaki direnişi yansıtan sanatsal örnekler paylaşılmıştır. İkinci bölümde ise, çalışma için bir diğer önemli kısım olan güncel sanat genel hatlarıyla tanımlanmış olup günümüzün güncel sanat örnekleri, sokak sanatı, aktivizm, toplumsal hareketler, sinema ve sosyal medya toplumsal direniş aracı olarak ele alınarak örneklerle desteklenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise kadın hakları özelinde yoğunlaşan kişisel sanatsal uygulama örnekleri teknik, estetik, felsefi boyutları ile ele alınarak çalışmada paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in detail the concept of resistance used in social life and how to use contemporary art as a means of expression with the support of visuals. In this context, many examples of artistic resistance were shared. The scope of the study was created by considering the fact that the selected examples reflect social resistance. In this study, all aspects of art used as a means of resistance in social life from early ages to today's societies are tried to be exemplified. In the first part of the study, examples of social resistance that emerged from the first to the 21st century are handled within the framework. Beginning with the first artistic practices of primitive people, artistic examples reflecting the resistance in the Middle Ages, Neoclassicism and Romanticism and the 20th Century were shared. In the second part, contemporary art, which is another important part of the study, is defined in general terms, and contemporary art examples, street art, activism, social movements, cinema and social media are handled as examples of social resistance. In the third and last part, personal artistic practice examples focused on women's rights are discussed in tecnical, aesthetic and philosophical dimensions.