Barriers encountered by young lesbian and bisexual women in accessing health care services: The case of Turkey
Genç lezbiyen ve biseksüel kadınların sağlık hizmetlerine erişirken yaşadıkları engeller: Türkiye örneği
- Tez No: 605649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZÇOBAN ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı genç lezbiyen ve biseksüel kadınların sağlık hizmetlerine ve daha belirgin olarak cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine erişirken yaşadıkları engelleri araştırmaktır. Bu çalışma ayrıca biseksüel ve lezbiyen kadınların cinsel yönelimlerini özgürce yaşayıp yaşayamadıklarını (psikolojik iyi olma hallerinin bir göstergesi olarak), cinsel sağlık ve üreme sağlığına ilişkin hangi hizmetlere gereksinim duyduklarını, sağlık hizmeti sunucularını seçerken hangi faktörleri göz önünde bulundurduklarını ve sağlık hizmetine ulaşırken hangi bilgi kaynaklarını değerlendirdiklerini araştırır. Dökümana dayalı analiz ve genç (18-30 yaş arası) lezbiyen ve biseksüel kadınlarla yapılan 22 yarı yapılandırılmış mülakattan yola çıkarak bu çalışma, sağlık hizmetlerine erişirken karşılaşılan bilişsel, yapısal ve finansal engelleri analiz eder. Bulgular, lezbiyen ve biseksüel kadınların cnisel yönelimlerini açık, güvenli ve özgürce yaşayamadıklarını gösterir. Ayrıca, farklı boyutları ile kendilerini sağlıklı olarak değerlendirmemektedirler. Aile hekimlerine yalnızca küçük bir sağlık sorunu olması halinde başvurmakta, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmeti almak için neredeyse hiçbir kadın aile hekimine başvurmamaktadır. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine ulaşacakken yaşanan en büyük endişe ayrımcılıktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the barriers encountered by bisexual and lesbian women in accessing health care services and, more specifically, sexual and reproductive health care services. The research also explores if bisexual and lesbian women can live their sexual orientation safely and freely (as an indicator of their psychological well-being), which health care services they need concerning sexual and reproductive health, which factors they consider while choosing their health care providers, and the information sources they rely on while seeking health care deriving from document-based analysis and 22 semi-structured interviews with young (aged between 18-30) lesbian and bisexual women. The study analyses the cognitive, structural, and financial barriers while accessing health care services in general and, more specifically, sexual and reproductive health care services. Findings suggest that lesbian and bisexual women do not live their sexual orientation open, safe, and freely. Also, they do not regard themselves as healthy due to different dimensions of health. Unless it is a minor health problem, women do not prefer to go to their family physicians, and nearly none prefer family physicians for receiving sexual and reproductive health services. The most common concern while seeking sexual and reproductive is discrimination.