An investigation on regional achievement gaps in mathematics in Turkey: A multilevel analysis of Turkey 2015 PISA data
Türkiye'de matematik başarısındaki bölgeler arası farklılıklar üzerine bir inceleme: Türkiye 2015 PISA datasının çok düzeyli bir analizi
  1. Tez No: 605651
  2. Yazar: SEVİL ESMA TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGUN GÖKTÜRK AĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de İstatistiksel Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) Düzey 1 bölgeleri arasındaki matematik başarısına dair farkları, PISA 2015 Türkiye verisini kullanarak incelemektir. Çalışmanın örneklemi, PISA 2015 Türkiye verisinde yer alan, 12 İBBS Düzey 1 bölgeden tabakalı seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 187 okul ve bu okullardan seçkisiz yöntemle belirlenmiş 5895 öğrenciden oluşmaktadır. Verinin kümeli yapısı sebebiyle, analizler için HLM7 programı kullanılarak Hiyerarşik Lineer Modelleme (HLM) yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Ege Bölgesi'ndeki öğrencilerin matematik başarısı ile Orta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'daki öğrencilerin başarısı arasında anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Ayrıca, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki öğrencilerin başarıları ile Ege Bölgesi'ndeki öğrencilerin başarıları arasında sınırda anlamlı farklılık bulunmuştur. Aile değişkenleri kontrol edildiğinde; sadece Ege Bölgesi ve Doğu Karadeniz Bölgesi arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu, Ege Bölgesi ile Orta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri arasındaki anlamlı farkın ortadan kalktığı görülmüştür. Okul değişkenleri kontrol edildiğinde ise; Ege Bölgesi ile Orta Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri arasında anlamlı farklılığın devam ettiği, diğer taraftan, Ege Bölgesi ile Doğu Karadeniz Bölgesi arasındaki sınırda anlamlı farklılığın ortadan kalktığı görülmektedir. Son olarak hem aile hem okul değişkenleri kontrol edildiğinde Ege Bölgesi ile diğer hiçbir bölge arasında öğrencilerin matematik başarısı arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı görülmüştür. Çalışmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, bölgelerin farklı değişken setlerine birbirinden farklı cevaplar verdiği görülmektedir. Fakat hem okul, hem de aile faktörleri açısından benzer olanaklar sağlandığında, Türkiye'de bölgeler arasındaki matematik başarı farklarının ortadan kalkabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to map the regional achievement gaps in mathematics in Turkey and to find the variables that are helpful to close the achievement gaps in mathematics for each Nomenclature of Territorial Units for Statistics (NUTS) Level-1 regions of Turkey by utilizing 2015 PISA Data. The sample consisted of 187 schools selected by cluster sampling method from 12 NUTS Level 1 regions and 5895 students which are selected by random sampling from the selected schools. Hierarchical Linear Modelling (HLM) analysis was conducted using HLM7 software due to the nested nature of the data. HLM results revealed that there exists a statistically significant difference between math achievement of the students in Aegean and Central East Anatolia regions and, between Aegean and Southeast Anatolia regions. Furthermore, there is a marginally significant difference between Aegean and East Black Sea regions. When family-related factors are controlled, there is a statistically significant difference only between Aegean and East Black Sea regions. When school-related factors are controlled, there is a statistically significant difference between Aegean and Central East Anatolia regions and between Aegean and Southeast Anatolia regions. Lastly, when family-related and school-related factors are controlled together, there is no statistically significant difference between Aegean region and any other region in math performance. Overall, the results suggested that different regions respond uniquely to different sets of variables. However, when similar opportunities are offered in terms of both school and family factors, the achievement gaps in math among different regions of the Turkey can be closed.