Van ekolojik koşullarında varroa kapısı tuzaklarının varroa populasyonuna etkisi
The effect of varroa gate traps on varroa population in Van ecological conditions
- Tez No: 605669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Varroa parazitinin kontrolünde kullanılan kültürel yöntemler kimyasal madde kullanmadan paraziti kontrol etme yöntemi olup paraziti yok etme yerine parazitin zararından korunmak için onu ekonomik zarar eşiğinin altında tutulmasını amaç edinmektedir. Bu amaçla yakın dönemde geliştirilen Varroa Kapısı Tuzağı üreticiler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ancak etkinliği üzerine bilimsel bir belirleme bulunmamaktadır. Yürütülmesi planlanan araştırma ile Tuzağın koloni varroa populasyonu üzerine etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın bal arısı materyalini 10 adet F1 Kafkas (Apis mellifera caucasıca) kolonisi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The cultural control of varroa parasites includes the method of controlling these parasites without the use of chemicals and aims to keep the parasites under the economic harm threshold instead of eliminating them. For this purpose, the recently developed Varroa Gate has been used by the producers. However, the efficiency of the Varroa Gate Traps is yet to be determined scientifically. The present study aimed to determine the impact of the traps on the Varroa population. The honey bee material included 10 F1 Caucasian (Apis mellifera caucasica) colonies in the study.