Tarım sektörünün rekabetçiliğinin ve tutarlılığının analizi: Gana ve Türkiye üzerine bir uygulama
Analysis of the competitiveness and consistency of the agricultural sector: An application on Ghana and Turkey
- Tez No: 605670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ŞAHİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Uluslararası ticaret ve iktisatta, karşılaştırmalı üstünlük endeksi rekabet gücünü ölçmede önemli araçlardan biridir. Bu araştırmada Gana ve Türkiye'nin statik ve dinamik tarım sektörü rekabetçiliğini RCA ve NRCA endeksleri ile incelenmiştir. Rekabetçilik endekslerinin dinamikleri Enküçük Kareler Yöntemi (EKK) regresyon, Markov matrisleri ve trend (eğilim) analizi ile tahmin edilmiştir. Çalışma ayrıca RCA, NRCA ve RSCA endeksleri arasındaki tutarlılığı analiz etmiştir. Sonuçlar, Gana ve Türkiye'nin genellikle bitkisel üretim sektörlerinde güçlü bir rekabet gücü elde ederken, hayvancılık ve işlenmiş gıda sektörlerinde zayıf rekabet gücü elde ettiklerini ortaya koymuştur. Gana ve Türkiye sırasıyla 6 ve 13 sektörde rekabetçilik elde etmiştir. Her iki ülke de rekabet edemeyen ve zayıf rekabet sektörlerinde yüksek istikrarla birlikte tarımsal rekabet gücünün yakınsak bir modelini ortaya çıkarmıştır. Her iki ülkenin de tarımsal ihracat stratejisi ve rekabet gücü doğal kaynak yoğun ve geleneksel tarım ürünlerine dayanmaktadır. Gana ve Türkiye, 6 ve 16 tarım sektöründe sırasıyla rekabet gücü kazanma trendleri elde etmektedir. Her iki ülke için de RCA, NRCA ve RSCA endeksleri rekabet gücünün derecesini belirlemede ve bir ülkenin rekabet gücünü elde edip etmediğini belirlemede güçlü bir şekilde tutarlıdır. Ancak Gana için göstergeler rekabetçilik sıralamasında zayıf bir şekilde tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
In international trade and economics, comparative advantage index is one of the key instruments for measuring competitiveness. This study examined the static and dynamic agricultural sector competitiveness of Ghana and Turkey by the RCA and NRCA indices. The dynamics of the competitiveness indices were estimated by OLS regression, Markov matrices, and trend analysis. The study, further, analysed the consistency between the RCA, NRCA, and RSCA indices. The results revealed that, Ghana and Turkey, generally obtains strong competitiveness in the crop sectors whilst it has weak competitiveness in livestock and processed food sectors. Ghana and Turkey achieved competitiveness in 6 and 13 sectors, respectively. Both countries revealed a convergent pattern of agricultural competitiveness with high stability of the uncompetitive and weak competitive sectors. Both countries' agricultural export strategy and competitiveness pattern are based on natural-resource-intensive and traditional agricultural products. Ghana and Turkey obtained the gaining trends in 6 and 16 agricultural sectors, respectively. For both countries, the RCA, NRCA, and RSCA indices are strongly consistent in identifying the degrees of competitiveness and in determining whether or not a country obtains competitiveness. However for Ghana, they are weakly consistent in ranking competitiveness.