Sualtı sensör ağlarının lokalizasyon incelenmesi ve performans analizi
Investigation of underwater sensor networks localization and analysis the performance
- Tez No: 605673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TOKEŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sualtı kablosuz komünikasyon, sivil ve askeri gözetim alanlarında ve okyanuslar üzerine yapılan araştırmalar alanında geniş bir uygulama sahasına sahiptir. Sualtında ve su üzerinde yer alan düğümlerden oluşan sensör ağlarında, suda komünikasyon amaçlı veri iletimi için ultrared ve infrared kullanılır. Bu tezde, sualtındaki akustik komünikasyon ile ilgili problemlere genel bir bakış ve bu problemlere uygun bazı çözümler sunulmaktadır. Ayrıca mevcut modülasyon yöntemleri incenmekte ve mevcut uygulamalar da bu genel bakışa dahil edilmektedir. Bu bağlamda, sualtı komünikasyonuna dair sistemler tanımlanmakta, komünikasyonu etkileyen parametreler hakkında bilgi verilmekte ve sualtı ortamının davranışı gibi teorik analizler sunulmaktadır. Simülasyon ortamında, bu parametreler için simülasyon çalışması gerçekleştirilir. Bu alanda yapılan en son çalışmalar değerlendirilmekte ve bu çalışmalara dair yorumlar ve analizler sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
Abstract: Underwater wireless communication opens up a wide field of application in the field of civilian and military surveillance and exploration of the oceans. Sensor networks, consisting of sensor nodes exposed under and above water, use ultra- and infrared for communication in order to transmit data in the water. This thesis gives an overview of the problems associated with the acoustic communication under water and presents appropriate solutions. It also examines the current modulation methods and provides an overview of current applications. In this thesis, the system related to the underwater communication system is defined, information about the parameters affecting the communication is given and the theoretical analyzes such as the behavior of the underwater environment is presented. The simulation work is performed for these parameters in the simulation environment. The most recent studies is evaluated and comments and analyzes is presented.