Kablolu sistemlerin fayda/maliyet yönünden Türkiye'de uygulanabilirliği: Ordu Baraj Gölü viyadüğü ve Nissibi köprüsü örneği
Applicability of cabled systems in Turkey in point of benefit/cost: Ordu Dam Lake viaduct and nissibi bridge example
- Tez No: 605698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kablolu köprü uygulamaları, üstün yük taşıma kapasiteleri, düşük maliyetleri, estetik görünümleri ve inşa sürelerinin kısalığı nedeniyle her geçen gün artmakla birlikte; hesap yöntemleri, projelendirme ve/veya uygulama aşamaları, söz konusu sistemlerin davranışlarını ve maliyetlerine kıyasla faydalı hizmet ömürlerini etkilemektedir. Bu tez çalışmasında kablolu köprülerin özellikleri, hesap ve yapım yöntemleri incelenerek, tercih edilme sebeplerinde en önemli etkenlerden biri olan ekonomiklik derecesinin uygulanmış örneklerden hareketle belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada; kablolu köprülerin tarihçesi ve gelişimi hakkında bilgi verilmiş, konu ile ilgili yapılmış çalışmalar ve uygulamalar gözden geçirilmiş, kablolu köprülerin temel özellikleri ve yapısal elemanları üzerinde durulmuştur. Fayda/maliyet açısından farklı köprü türlerinin maliyet ve getirileri ile bu maliyet ve getirilerin uzun vadede toplam maliyete yansıması incelenerek, Türkiye'de uygulanabilirliği; örnek kablolu bir köprü ve betonarme bir köprü üzerinden belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cabled bridge applications have increased day by day due to their superior load-bearing capacities, low costs, aesthetic appearances and shorter construction time; calculation methods, planning and/or application levels have influenced those systems behaviors and useful service lives compare to their cost. In this thesis study, it is aimed to specify economy level which is one of the most significant factors of their preference reasons on applied examples through investicating calculation and construction methods. In the study; there are information about cabled bridges' historyanddevelopment, studies and applications related the topic are revised, main specifications of cabled bridges and their structural components are given emphasis on. Through studying cost and returns of different bridge types regarding to benefit/cost, and reflection of these benefits on total cost in a longer time, their applicability in Turkey; through comparing an example cabled bridge and a reinforced concrete bridge in terms of cost, tried to specify by cost and benefit/cost ratio.