Hemiplejik olgularda üst ekstremite fonksiyonlarının denge, fonksiyonel kapasite ve depresyon üzerine etkisinin karşılaştırılması
The effect of upper extremity functions on balance, functional capacity and depression in hemiplegic individuals
- Tez No: 605732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRAMİS ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnme; serebral damarların tıkanması, yırtılması ya da kopması sonucu motor kayıp duygu ve denge bozukluğu, konuşma ve bilişsel fonksiyonlarda kayıpların görüldüğü bir klinik tablodur. Sağ kalımda kalıcı özürlülüğe neden olan, gün geçtikçe sosyo-ekonomik önemi artan bir hastalık olan inmenin prevelansı ve mortalitesi yüksektir. Çalışmamız akut inmeli olgularda üst ekstremite fonksiyonlarının denge, fonksiyonel kapasite ve depresyon üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaş ortalaması 62,33±8,92 yıl olan, akut inme tanısı almış, dahil edilme kriterlerimize uyan 40 gönüllü hasta alındı. Bireyler prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların üst ekstremite fonksiyonları (Fugl-Meyer Değerlendirme Ölçeği), denge (Tinetti Ölçeği), fonksiyonel kapasiteleri (Time Up Go) ve depresyon durumu (Beck Depresyon Ölçeği) değerlendirildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistic 20 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Stroke is a clinical condition that occurs cognitive, speech disfunction, balance, sensation and motor deficits result of cerebral vessel congestion, laseration or rupture. Stroke is a problem that leads to permanent disability in survivor and increase socioeconomic majority of society with its high prevalance and mortality. Purpose of the our study to investigate the effect of upper extremity on balance, functional capacity and depression in acute stroke patients. 40 volunteers which fit our inclusion criteria and have acute stroke with the average of age (62,33±8,92 years) patients have been joined the study. İndividuals were evaluated by prospective. Upper extremity (Fugl-Meyer), balance (Tinetti), functional capacity (Time up go) and depression (Beck depression) were evaluated. IBM 20 was uses for statistical analysis.