The relationship between corporate entrepreneurship and innovation and the moderating eeffect of transformational leadership
Kurumsal girişimcilik ve inovasyon arasindaki ilişki ve dönüşümcü liderliğin düzenleyici etkisi
- Tez No: 605733
- Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA NAZLI WASTİ PAMUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnovasyon sürdürülebilir ekonomik büyümeye önayak olan rekabet gücü ve gelişimi sağlamadaki en önemli rollerden birine sahiptir ve bürokrasiye meydan okuyan bir kuruluştaki girişimci davranışları teşvik eden kurumsal girişimcilik tarafından desteklenir. Kurumsal girişimcilik ortamı, yeni fırsatların gözden geçirilmesi, süreçlerin yenilenmesi, yeni yöntemlerin uygulanması, yeni ürün veya hizmetlerin kullanılması ile büyük şirketlerdeki inovasyonun teşvik edicisidir.Bu çalışmada, inovasyon ile kurumsal girişimcilik boyutları kapsamında ele alınan üst yönetim desteği, iş takdir yetkisi/özerklik, zaman mevcudiyeti, örgütsel sınırlar ve ödüller/takviyeler gibi boyutlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca dönüşümcü liderliğin kurumsal girişimcilik boyutları ve inovasyon arasındaki ilişki üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla büyük bir savunma ve havacılık şirketinin 135 farklı bölüm yöneticisinden toplanan anket verileri regresyon analizi ile incelenmiştir. Bu araştırmada, kurumsal girişimcilik yazınından farklı olarak, inovasyon performansı ile kurumsal girişimcilik boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca dönüşümcü liderliğin kurumsal girişimcilik boyutları ve inovasyon arasındaki ilişki üzerinde anlamlı bir etkisi saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Innovation has one of the most important activities for ensuring competitiveness and development which results in sustainable economic growth. Innovation is encouraged by corporate entrepreneurship which challenges bureaucracy and promotes entrepreneurial behaviors within an organization. Corporate entrepreneurial environment is the stimulator of innovation within large companies through development of new opportunities, renewing processes, implementation of new methods, and exploitation of the new products or services. In this study, the relationship between innovation and factors such as top management support, work discretion/autonomy, time availability, organizational boundaries, and rewards/reinforcements, which are covered within the scope of corporate entrepreneurial factors, are examined. In addition, the moderation effect of transformational leadership in the relationship between corporate entrepreneurial factors and innovation is investigated. For this purpose, survey data collected from 135 unit level managers of a large defense and aviation company are examined by regression analysis. Contrary to the corporate entrepreneurship literature, no significant relationship between innovation and the corporate entrepreneurial factors have been found by this research. Moreover, a significant moderating effect of transformational leadership on the relationship between corporate entrepreneurial factors and innovation has not been found.