Yumuşak doku sarkomlarının histopatolojik sınıflandırmasında ve ayırıcı tanısında immünohistokimyasal yöntemlerin kullanımı
- Tez No: 60580
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yumuşak doku tümörleri başlığı altında çok sayıda lezyon incelenmektedir. Bazen bu lezyonlar morfolojik olarak benzer görünümde olabilir. Ayırıcı tanıda karşılaşılabilen bu zorlukları ortadan kaldırabilmek için tümör hücrelerinin antijenik özellikleri immünohistokimyasal yöntemlerle saptanmakta ve tümörün histogenetik niteliği tanımlanabilmektedir. Rutin uygulamalar için en uygun immünohistokimyasal yöntem olan avidin-biotin peroksidaz yöntemi ile, araştırılan antijenik yapıdaki proteine karşı antikor oluşturulmakta ve bunlar doku kesiti üzerinde birleştirilmektedir. Oluşan antijen-antikor kompleksi renklendirici bir solüsyon (kromojen) ile görülebilmektedir. Bu çalışmada, GATA Patoloji ABD'nda, 1988-1997 yılları arasında“malign mezenkimal tümör (MMT)”tanısı ile rapor edilen 26 olgunun ve malign fibröz histiyositoma tanısı ile rapor edilen 16 olgunun immünohistokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Her olguda, histolojik inceleme sonrasında, avidin-biotin peroksidaz yöntemi ile sitokeratin (CK), vimentin, S 100 proteini, CD 68 ve Faktör VIII: Related Antijen (FVIII:R Ag) retrospektif olarak araştırılmıştır. Sarkomalar için ortak belirleyici olan vimentinin 1 olgu dışındaki bütün olgularda belirgin olarak reaksiyon gösterdiği saptanmıştır. Hiçbir olguda F VIII aktivitesi görülmezken, 9 MFH olgusunda ve 4 MMT olgusunda CD 68 aktivitesi görülmüştür. Ayrıca 19 MMT ve 10 MFH olgusunda S 100 proteini reaktivitesi görülmüştür. Sonuç olarak, vimentinin sarkomalar için ortak bir belirleyici olduğu düşünülmekle birlikte, bu antijenin tek başına değil sitokeratin ile birlikte araştırılması gerektiği anlaşılmaktadır. Ayrıca S 100 proteininin Schwann hücresi kaynaklı tümörler için spesifik olmadığı düşünülmektedir. Daha önce MMT tanısı alan olgularda CD 68 reaktivitesi gösteren tümörlerin ise MFH olarak rapor edilmelerinin mümkün olduğu düşünülmektedir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many lesions are examined under the title of soft tissue tumors. The morphologic features of these lesions may occasionally be very similar making their differentiation from each other very difficult. To remove the difficulties faced during differential diagnosis, the antigenic profile of tumor can be shown by immunohistochemical methods and the histogenetic nature of the tumor can be described. By avidin-biotin immunoperoxidase method, which is the most useful immunohistochemical method for routine studies, a specific antibody that is against the antigenic protein being searched is produced and then this antigen binds to the antibody on tissue sections. Then, the antigen and antibody complex can be visualized using a colouring solution (chromogen). In this study, immunohistochemical features of 26 cases diagnosed as“malignant mesenchymal tumor (MMT)”and 16 cases of malignant fibrous histiocytoma (MFH), reported between years of 1988-1997 in Department of Pathology of Gülhane Military Medical Academy, were examined. After histological examination, cytokeratin (CK), vimentin, S 100 protein, CD 68 and factor VII l-related antigen (FVIII:RAg), were searched in all cases. Vimentin, which is the general marker for sarcomas, was detected as positive in all cases except one (case 5). None of the cases were positive for FVIIhRAg. Nine of the MFH cases and 4 of the MMT cases were reactive for CD 68. In addition, 19 of the MMT cases and 10 of the MFH cases were positive for S 100 protein. In conclusion, although vimentin is considered as a general marker for sarcomas, it should be searched cytokeratin in the same panel. S 100 is not thougt to be specific for malignant tumors of schwannian cell. It is also thought that CD 68 positive cases reported previously as MMT might be reported as MFH. 39