Radar uygulamalarında horn antenler için dielektrik mercekli lens tasarımı
Design of dielectric lens loaded horn antenna for radar applications
- Tez No: 605815
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, bir horn antenin Ka bandı frekanslarında kazanç ve yönlülük parametrelerini iyileştirmek için etkili bir yaklaşım sunulmuştur. Çift sırtlı bir horn anten tasarlanmış ve antenin performans sonuçları CST mikrodalga studio programında analiz edilmiştir. Ayrıca antene uygulanmak üzere farklı geometrik şekillerde dielektrik lensler de tasarlanmıştır. Tasarlanılan piramit tipi lens, dikdörtgen prizma tipi lens ve üçgen lensler ayrı ayrı horn anteninin açıklığına yerleştirilerek antenin performansı yeniden analiz edilmiştir. Bu analizlerde lenslerin boyut değişikliklerinin sonuçları nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, an effective approach to improve gain and directivity of a horn antenna is presented in Ka-band frequencies. A double-ridged horn antenna is designed and its performance result is analyzed in CST microwave studio programme. After that several shapes of dielectric lenses such as pyramid-shaped lens, rectangular prism lens and triangle lenses are designed and placed into the aperture of the horn antenna. The horn antenna with these lenses is reanalyzed. Thus, the effects of lens size changes on antenna performance results are investigated.