Assessment of dewatering / depressurization requirements for the Çeltikci coal basin, Ankara - Turkey
Çeltikçi Kömür Havzası için susuzlaştırma / basınçsızlandırma gereksinimlerinin değerlendirilmesi, Ankara - Türkiye
- Tez No: 605828
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Açık ocak ve temsili bir uzunayak paneli için susuzlaştırma gereksinimlerinin belirlenmesi ve yeraltısuyu sistemine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla FEFlow yazılımı kullanılarak 3 boyutlu sayısal yeraltısuyu akım modeli geliştirilmiştir. Açık ocakta onbir yıl sürmesi beklenen madencilik faaliyetleri hidrolik yük sınır koşulu kullanılarak simüle edilirken, modülasyon fonksiyonları madenciliğin ilerleyişine bağlı olarak sınır koşullarının aktif olup olmamasını sağlamıştır. Simülasyon sonuçlarına göre, açık ocağa gelecek ortalama yeraltısuyu miktarı, doğrudan yağış ve ocak yamaçlarından gelecek yüzeysuyu akışı hariç, 79 L/s'dir. Onbir yıllık madenciliğin etkileri (i) Kirmir çayı baz akım bileşeninin zamana karşı değişimi ve (ii) düşüm konisinin alansal dağılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Diğer taraftan, uzunayak madencilik simülasyonları ise temsili bir panel için yapılmış, madenciliğin ilerleyişi modülasyon fonksiyonları, zamana bağlı değişen materyal özellikleri ise hidrolik parametrelerin değişimini simüle etmek amacıyla kullanılmıştır. Uzunayak madenciliği sonucu, sistemdeki karmaşıklığın arttığı altı adet simülasyon yapılmıştır. Simülasyon sonuçları, panele gelecek ortalama yeraltısuyu akış değerlerinin 261 L/s ile 444 L/s arasında değiştiğini göstermektedir. Uzunayak madenciliği sonucu yapılan susuzlaştırma çalışmalarının etkileri ise (i) madencilik sonucunda oluşan su tablası profili, (ii) düşüm konisinin alansal dağılımı ile (iii) panel çevresinde yer alan gözlem kuyularında simüle edilen hidrolik yük değerlerinin zamana karşı değişimi açılarından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dewatering requirements and their anticipated impacts on groundwater resources were evaluated for both open pit and a representative longwall panel using a 3D numerical groundwater flow model developed by FEFlow software. Eleven years of mining in the open pit was simulated by hydraulic head boundary conditions, whereas the modulation functions were used to de-/activate boundary conditions according to mine advance. The simulation results indicate that average groundwater inflow rate to the open pit is 79 L/s excluding the effects of direct rainfall and surface water flow from the benches. The impact of 11 years of mining in the area is evaluated in terms of (i) timewise change of baseflow component of Kirmir stream, and (ii) areal distribution of cone of depression. The longwall mine simulations, on the other hand, were conducted for a representative panel, where modulation functions are used to simulate the mine advance and time varying material properties are utilized in the simulation of changes in hydraulic parameters. Six different simulations were conducted where the complexity in the system that will result from longwall mining was increased progressively. The average groundwater inflow to the panel ranges from 261 L/s to 444 L/s based on the simulation results. The impacts of longwall mining are assessed in terms of (i) simulated water table profile at the end of mining, (ii) areal distribution of the cone of depression and (iii) timewise change of simulated hydraulic head values at the monitoring wells in the vicinity of the panel.