Erişkin vaskülit hastalarında kanser sıklığı ve gelişimi
Cancer incidence and features in adult vasculitis patients
- Tez No: 605854
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Vaskülit gibi kronik inflamasyonun görüldüğü hastalıklarda, inflamasyonun neoplas-tik süreci tetiklemesi ve sürdürmesine bağlı olarak, kanser gelişimi sıklığında artış olabilir. Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Vaskülit Araştırma, Tanı ve Tedavi Merkezi'nde (HUVAM) 2014'ten beri takip edilen, Behçet hastalığı dışındaki erişkin vaskülit hastalarında kanser gelişiminın sıklığı ve bu kanser hastalarının özellikleri araştırılmıştır. Ortalama tanı yaşı 46,4±16,9 yıl (%95 GA: 44,9–48,0 yıl) ve ortanca 29 ay (%95 GA: 44,7–56,7 ay) takip edilen 684 hastanın 38'inde (%5,6) kanser geliş-tiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vasculitis, like other diseases with chronic inflammation, may be associted with inc-reased cancer risk; possibily due to the inflammation triggering and advancing the neoplastic process. In this study, adult vasculitis patients (except Behçet's disease) followed at Hacettepe University Cancer Research, Diagnosis and Treatment Center (HUVAM) since 2014 were reviewed for neoplastic development and cancer featu-res. Among 684 patients with a mean age of 46.4±16.9 years (95% CI: 44.9–48.0 years) and a median follow up duration of 29 months (95% CI: 44.7–56.7 months), 38 patients (5.6%) developed cancer.