Arka Kapsül Kesafeti Olan Psödofakik Olgularda Nd:YAG Lazer Kapsülotomi Sonuçları ile Lazer Öncesi ve Sonrası Ön Segment Morfolojisinin Pentacam ile Değerlendirilmesi
Evaluation of Nd:YAG Laser Capsulotomy Results and Anterior Segment Morphology Before and After Laser in Pseudophakic Cases with Posterior Capsule Opacification using Pentacam
  1. Tez No: 605856
  2. Yazar: ZEYNEP DURU
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KARAKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon ve göz içi lens implantasyonu ameliyatı yapılan, sonrasında arka kapsül kesafeti (AKK) gelişen hastalara uygulanan Nd:YAG lazer kapsülotomi sonuçlarının takibi ve Nd:YAG lazer kapsülotomi işleminin ön kamara derinliği (ÖKD), ön kamara hacmi (ÖKH) , ön kamara açısı (ÖKA), santral kornea kalınlığı (SKK) ve korneal volüm (KV) üzerine etkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Nd:YAG lazer kapsülotomi yapılan 104 olgunun 111 gözü çalışmaya alındı. Lazer öncesi ve lazer sonrası 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ayda Pentacam Scheimpflug Kamera ile ölçümleri ve tam göz muayeneleri yapıldı. Ayrıca lazer işlemi sonrası birinci saatte göz içi basıncı (GİB) ölçüldü. Lazer işleminden önce bütün olgular dilate edildi ve topikal % 0.15 brimonidin tartarat (Alphagan-P), % 0,1 deksametazon (Maxidex), % 0.5 proparakain hidroklorür (Alcaine) damla damlatıldı. Lazer sonrası dönemde tüm hastalara bir hafta boyunca topikal % 0.15 brimonidin tartarat (Alphagan-P) damla 2x1, % 0,1 deksametazon (Maxidex) damla 4x1 dozunda verildi. Hastalar lazer sonuçları, komplikasyonları, yaş, cinsiyet, lazer ile fako-iol arası süre, lazer atış sayısı, toplam enerji, atış enerjisi ve ÖKD, ÖKH, ÖKA, SKK ve KV değişimleri yönünden istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the Nd:YAG laser capsulotomy results of eyes developed posterior capsule opacification (PCO) after uncomplicated phacoemulsification and intraocular lens implantation and to evaluate the effect of Nd:YAG laser capsulotomy procedure on anterior chamber depth (ACD), anterior chamber volume (ACV), anterior chamber angle (ACA), central corneal thickness (CCT) and corneal volume (CV). Material and Method: One hundred-eleven eyes of 104 patients who underwent Nd: YAG laser capsulotomy were included in the study. Pentacam Scheimpflug Camera measurements and comprehensive ophthalmic examination were performed before and after the laser in the 1st week, 1st month, 3rd month and 6th month. In addition, intraocular pressure (IOP) was measured at the 1st hour after laser capsulotomy. All patients were dilated before laser treatment and topical 0.15 % brimonidine tartrate (Alphagan-P), 0.1 % dexamethasone (Maxidex), 0.5 % proparacaine hydrochloride (Alcaine) were applied. In the post-laser period, all patients were prescribed with topical 0.15 % brimonidine tartrate (Alphagan-P) 2x1, 0.1 % dexamethasone (Maxidex)4x1 for one week.