Olympics and political impact: Case of Sochi 2014
Olimpiyatlar ve politik etki: Soçi 2014
  1. Tez No: 605896
  2. Yazar: EYLÜL ÇİSEM UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Olimpiyat Oyunları'nın tarihi ve Soçi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları çerçevesinde siyaset ve Olimpiyat Oyunları arasındaki ilişkiyi irdeleyerek, siyaset ve Olimpiyat Oyunları'nın birbirinden kavramsal anlamda farklı olması beklenen ilişkisine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada 2014 Olimpiyat Ateşkesi sırasında Soçi 2014'e yönelik uluslararası ve yerel medya tutumları incelenmiştir. Madalya sayısında ilk on ülkenin (Norveç, ABD, Almanya, Kanada, Avusturya, İsveç, İsviçre, Finlandiya, İtalya, Fransa) en çok okunan gazetelerinin ve dört Rus gazetesinin Soçi 2014 hakkında çıkan haberleri incelenmiştir. Sonuçlara göre, yıllar içerisinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından gösterilen tüm çabalarına rağmen, Olimpiyat Oyunları'da siyaset önemli bir rol oynamaktadır ve medya ile bu kitlelere yansıtılmaktadır. Olimpiyatlar, siyaset ve yumuşak güç için yeni bir platform haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contributes to the discussions of the relationship between politics and the Olympic Games by focusing on the timeline of the Olympic Games and Sochi 2014 Olympic Games. The study presents a conceptual confusion about the aim of the Olympics and the world of politics, which are tangled with each other. In this study, the international and domestic media attitudes towards Sochi 2014 were analyzed during the 2014 Olympic Truce. The media coverage of most highlighted newspapers of top ten countries in the medal count (Norway, USA, Germany, Canada, Austria, Sweden, Switzerland, Finland, Italy, France) and four Russian newspapers were analyzed. As a result of the study, It was concluded that politics had significant role on the Olympic Coverage despite all the efforts made by International Olympic Committee. Olympics has become a platform for the politic controversies and a new way of soft power.