Gender and professional achievement: Turkish women conductors in classical music orchestras
Toplumsal cinsiyet ve profesyonel başarı: Klasik müzik orkestralarındaki Türk kadın orkestra şefleri
  1. Tez No: 605905
  2. Yazar: ECENUR GÜVENDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kadınların klasik müzik orkestralarındaki konumu, toplumsal cinsiyete dayalı temsiller ve orkestra şefliği alanındaki erkek egemen yapılanmadan dolayı dışarıda bırakılmıştır. Bu tez çalışması, Türkiye örneğine odaklanarak, kadınların klasik müzik orkestralarında orkestra şefi olarak yetersiz sayısal temsilini sorunsallaştırmaktadır. Batı'daki klasik müzik sektöründe orkestra şefi olan kadınların durumunun analizinden ve toplumsal cinsiyet perspektifinden hareket eden açıklayıcı çerçevelerden yola çıkarak; bu tez Türk kadın klasik müzik şeflerinin eğitim ve kariyer yollarını 'Klasik müzik orkestralarındaki kadın orkestra şeflerinin sayısı neden daha azdır' ve 'Bu mesleğe dâhil olmak isteyen kadın müzisyenlerin cinsiyete dayalı deneyimlediği ayrımcılıklar onlar için bu erkek egemen alanda uzun süren mesleki başarı ve tanınma açısındanne gibi problemler yaratmaktadır' sorularını yanıtlamaktadır. Çalışma, tüm Türk kadın orkestra şeflerinin yanı sıra bazı erkek orkestra şefleri ile yapılan görüşmeleri, hem öznel deneyimlerini hem de bu zorlukların oluşmasını sağlayan cinsiyetçi dinamikleri ve sonuçlarıyla ilgili kendi algı ve açıklamalarını analiz etmeye dayanmaktadır. Çalışma, Batı orkestralarındaki cinsiyet dinamiğine benzer şekilde, resmi, kurumsal engellemerin varlığına ek olarak kadınların klasik müzik orkestraları içindeki azınlık konumunun toplumsal cinsiyet temelli önemini vurgulayan bir dizi sosyal, kültürel ve kurumsal faktörle şekillendiğini ileri sürmektedir. Bunlar toplumsal cinsiyete dayalı kalıplar, roller ve beklentiler, meslekte kadınlar için rol modellerinin az olmasının etkisi ve orkestralardaki orkestra şefinin kimliği ve konumu ile yakından ilişkili eril normlardır.
Özet (Çeviri)
Women's position in classical music orchestras has been characterized by gendered representations and exclusion in conducting (as a male-dominated field). This thesis study problematizes the numerical underrepresentation of women as conductors in the classical music orchestras by focusing on the Turkish case. Based on the insights from the analysis of women's situation as conductors in classical music sector in the West and the explanatory frameworks driving from a gender perspective, this thesis inquired into the education and career paths of the Turkish female classical music conductors to answer the questions of 'Why there has been a scarcity of women among conductors in classical music orchestras' and 'Whether and in what ways women's gendered experiences have created specific challenges and obstacles for aspiring women musicians in the long road to professional achievement and recognition in a male-dominated sector'. An interview survey with the Turkish female orchestra conductors (and selected male conductors) aimed at uncovering the experiences, perceptions and explanations regarding the impact of gender stereotypes and the challenges for women. The study contends that similar to the gendered dynamics in the Western orchestras, despite the existence of formal institutional barriers, women's minority position within classical orchestras are shaped by a number of social, cultural and institutional factors. These highlight the lingering significance of gender-based stereotypes, roles and expectations, the effect of the scarcity of role models for women in the profession as well as the masculine norms which heavily associated with the identity and status of the conductor in the orchestras.