Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligindeki taraftar motivasyon analizi: ÇİMSA ÇBK Mersin üzerine
Fan motivation analysis in Turkish Women's Basketball Super League: The case of ÇİMSA ÇBK Mersin
- Tez No: 956746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde mücadele eden ÇİMSA ÇBK Mersin takımının taraftarlarının maçlara katılım motivasyonlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Katılımcıların spor tüketiminde rol oynayan motivasyonları; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, gelir düzeyi gibi demografik değişkenler ile maçlara gitme sıklığı ve gitme şekline göre karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma kapsamında 322 kişiden elde edilen veriler, Spor Tüketimi Motivasyon Ölçeği'nin sekiz alt boyutu (performans, bilgi, başarı, aile, fiziksel çekicilik, sosyalleşme, günlük stres ve belirsizlik) çerçevesinde değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerde bazı değişkenler açısından anlamlı farklar gözlemlenmiştir. Özellikle erkek katılımcıların bazı motivasyon türlerinde daha yüksek puanlara sahip olduğu, haftalık maçlara katılan bireylerin ise motivasyonlarının daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, kadın basketbolunun taraftar profiline yönelik stratejik planlamalara katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the spectator motivations of fans attending games of the ÇİMSA ÇBK Mersin team, which competes in the Turkish Women's Basketball Super League. The research investigates differences in fan motivations based on demographic factors such as gender, age, education, marital status, and income, as well as match attendance frequency and method. Data collected from 322 participants were evaluated using the Sport Consumption Motivation Scale, focusing on eight dimensions: performance, knowledge, achievement, family, physical appeal, socialization, daily stress, and uncertainty. The analysis revealed significant differences in motivation levels among various demographic groups. Male participants showed higher scores in certain motivation types, and those attending games weekly displayed stronger motivation overall. These findings contribute valuable insights for audience segmentation and strategic planning in women's sports marketing, particularly in the context of Turkish professional basketball.