Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde çocuğun ihmal ve istismardan korunma hakkı
Child's right to being protected from neglect and abuse within the framework of The United Nations Convention on The Rights of the Child
- Tez No: 605931
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Dünya genelinde çocukların büyük bir kısmı, her ortamda ihmale ve istismara maruz kalmaktadır. Sosyolojik ve küresel olgular şeklinde tarif edilen ihmal ve istismar eylemleri, çocuğun fiziksel ve zihinsel bütünlüğüne zarar vermekte ve çocukların haklarından yararlanmasını engellemektedir. Çocukları hak temelli koruma anlayışı ile hazırlanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocuğun ihmal ve istismardan korunmasında taraf devletleri yükümlü tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı söz konusu yükümlülüklerin içeriğini ve kapsamını belirlemektir. Özellikle ihmal ve istismara karşı özel olarak korunması gereken çocuklara değinilerek, devletlerin bu konuda daha hassas olmaları gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca çalışmanın amacına ulaşması için çocuk, çocukluk ve çocuk hakları kavramsal ve tarihsel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The vast majority of children around the world are exposed to neglect and abuse in any stage. The acts of violence and abuse, which are described as sociological and global phenomena, harm the mental and physical integrity of the child and deprive them from enjoying their rights. The United Nations Convention on the Rights of the Child, which is written to protect children with an understanding of rights-based protection, imposes responsibility on state parties for the protection of children from all kinds of neglect and abuse. The aim of this study is to determine the content and scope of aforementioned obligations. Particularly, children who need special protection against neglect and abuse is mentioned and underlined that states should be more sensitive on this issue. In addition, the terms of child, childhood and the child rights have been conceptually and historically examined in order to achieve the aim of the study.