Heracleum sphondylium L. subsp. ternatum (velen.) Brummitt. metanol özütünün bazı biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some biological activities of Heracleum sphondylium L. subsp. ternatum (Velen.) Brummitt. methanol extract
  1. Tez No: 605930
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UYSAL, DOÇ. DR. GÖKHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Laboratuvar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
“Tavşancıl otu”olarak bilinen Heracleum sphondylium L. subsp. ternatum (Velen.) Brummitt. geleneksel olarak gıda katkı maddeleri, baharat ve aroma verici olarak kullanılırlar. Ayrıca geleneksel tıpta iltihaplanma, gaz şikâyeti, mide ağrısı, epilepsi ve sedef hastalığı gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Gaz giderici, yara iyileştirici, antiseptik, antidiyareik, canlandırıcı (tonik), hazmettirici, ağrı kesici ve antikonvülsan özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada H. spondylium metanol özütünün antioksidan aktivite, fitokimyasal profil, antimutajenik ve antimikrobiyal potansiyeli değerlendirildi. Metanol özütünde yüksek miktarda klorojenik asit tespit edildi. Özütün 52.63 mg TE/g özüt konsantrasyonda DPPH ve 119.14 mg TE/g özüt konsantrasyonunda ABTS radikallerini süpürdüğü ortaya koyuldu. CUPRAC testinde 116.64 mg TE/g özüt ve FRAP testinde 91.47 mg TE/g özüt konsantrasyonlarda iyi indirgeme özelliği gösterdi. Bunun yanı sıra iyi bir metal şelatlama özelliğinin de olduğu belirlendi. Antimikrobiyal aktivite olarak, Candida türlerine (0.78 mg/ml) antifungal etkili olurken; Pseudomonas aeruginosa, Sarcina lutea ve Streptococcus mutans'a karşı zayıf antibakteriyel (1.56 mg/ml) etki gösterdi. Özütün, S9 karışımı varlığı ve yokluğunda Salmonella typhimurium TA98, TA100 suşları üzerinde mutajenik bir etkisinin olmadığı Ames testi ile belirlendi. Bu nedenle özütün antimutajenik etkisi test edildi. Metanol özütü TA98 suşunda S9 yokluğunda 4-nitro-O-fenilendiamin'e karşı güçlü antimutajenite gösterdi (% 46-% 49). Bitki özütü bütün test dozlarında TA100 suşu için S9 karışımı eklendikten sonra 2-Aminoantrasene karşı güçlü antimutajenite sergiledi (% 92-%97). Bu çalışma, insan rahatsızlıklarının tedavisi için gelecekteki farmakoforların geliştirilmesine hizmet edebilecek değerli temel sonuçları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Heracleum sphondylium L. subsp., ternatum (Velen.) Brummitt., commonly known as“Hoogweed”, is traditionally used in foodstuffs, spices and aromatics. It is also widely used in the treatment of many diseases such as inflammation, gas complaints, stomach pain, epilepsy and psoriasis in traditional medicine. It has been reported that it has degassing, wound healing, antiseptic, antidiarrheic, invigorating (tonic), digestive, pain relief and anticonvulsant properties. In this study, antioxidant activity, phytochemical profile, antimutagenic and antimicrobial potential of H. spondylium methanol extract were evaluated. A high amount of chlorogenic acid was detected in the methanol extract. It was revealed that extract swept the DPPH and ABTS radicals at concentrations of 52.63 mg TE/g extract and 119.14 mg TE/g extract, respectively. The CUPRAC and FRAP assays showed good reduction at concentraions of 116.64 mg TE / g extract and 91.47 mg TE / g extract, respectively. In addition, a good metal chelating feature was determined. As antimicrobial activity, while it has antifungal effects against Candida species (0.78 mg/ml), it showed weak antibacterial activity (1.56 mg/ml) against Pseudomonas aeruginosa, Sarcina lutea and Streptococcus mutans. It was determined that extract did not have mutagenic effects on Salmonella typhimurium TA98, TA100 in the presence and absence of S9 by Ames test. Therefore, the antimutagenic effect of the extract was tested. The methanol extract showed strong antimutagenicity (46%-49%) against 4-nitro-o-phenilen diamine on TA98 strain in the absence of S9. The plant extract showed strong antimutagenicity (92-97%) against 2-aminoantracene after the addition of S9 mixture for TA100 strain at all test doses. This study provides valuable baseline data which might serve for the development of future pharmacophores for the management of human ailments.