Kaçakçılık mevzuatımızda suçlar, kabahatler ve yaptırımlar
Crimes, misdemeanors and sanctions in our smuggling legislation
- Tez No: 605983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ERDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kaçakçılık fiilleriyle devletler vergi kaybına uğratılarak kamu düzenin bozulmasına neden olmaktadır. Kaçakçılık fiilleri son yıllarda gelişen teknoloji ve sosyo-ekonomik gelişmeler çerçevesinde artış göstermiştir. Ülkemizde de kaçakçılık suçlarındaki artış sebebiyle mevzuatımızda değişiklikler yapılmıştır. Biz tezimizde, kaçakçılıkla mücadele konusunda temel kanunumuz olan 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununu esas olarak inceledik, bunun yanında kaçakçılık kabahatlerine de değindik. Bu çalışmanın amacı, kaçakçılık mevzuatımızdaki kaçakçılık suçları ve kabahatlerinin neler olduğu ile bunlara uygulanacak yaptırımların kapsamlı bir şekilde incelenmesidir. Tezimiz dört bölüm altında ele alınmış olup, tezimizin ilk bölümünde kaçakçıkla ilgili kavramlara, diğer kanunlarla ilişkisine ve gümrük rejimi çeşitlerine değinilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde ise, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun düzenlemiş olduğu kaçakçılık suçlarının neler olduğu ayrıntılarıyla, ceza hukuku sistematiği doğrultusunda Yargıtay içtihatları ve doktrin görüşleri de dikkate alınarak inceleme konusu yapılmıştır. Tezimizin üçüncü bölümünde ise; kaçakçılık fiilleri için nitelikli haller, etkin pişmanlık düzenlemesi ve Ceza Muhakemesine ilişkin usul hükümleri (arama, el koyma vb.), yaptırım ve güvenlik tedbirleri inceleme konusu yapılmıştır. Tezimizin son bölümünde ise; kaçakçılık kabahatleri ele alınmıştır. Kabahat fiillerinin neler olduğu ayrıntılarıyla, ceza hukuku sistematiği doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Kaçakçılık, kaçakçılık suçları, kaçakçılık kabahatleri, kaçakçılık yaptırımları, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu
Özet (Çeviri)
With the acts of smuggling, states are tax-lost and this situation cause public order is destroyed. Smuggling acts have increased in recent years with in the frame work of developing technology and socio-economic developments. In our country, our legislation have been made changes because of the increase in smuggling crimes. In our thesis, we have analyzed mainly Law 5607, which is our basic law on the fight against smuggling, besides weal so talked about smuggling demeanors. The purpose of this study, to examine what is the crimes and misdemeanors in our smuggling legislation and the sanctions to be applied to them in a comprehensive manner. Our thesis is discussed under four chapters and in the first part of the thesis, thec oncepts related to smuggling, its relationship with other laws and custom houses regime varieties are mentioned. In these condpart of our thesis, in the line of the criminal law systematics, the Supreme Court's case-law and the views of the doctrine have been taken into consideration. The smuggling offen sesregulated by the Anti-Smuggling Act were examined in detail in accordance with the systematic of the criminal law, taking into account the case-law of the Supreme Court and the views of the doctrine. In the third part of our thesis; qualification of crime for smuggling acts, effective regretregulation, and procedural provisions of Criminal Procedure Law (search, seizure, etc.), sanctions and security measures were examined. In the last part of our thesis; we handled misdemeanor of smuggling. The verbs of misdemeanor are explained in detail in accordance with the criminal law systematic. Key Words Smuggling, smuggling crimes, smuggling misdemeanors, smuggling sanctions, Anti-Smuggling Law