Synthesis of pd nanoparticles supported on carboxylated graphene oxide for electroanalytical determination of paracetamol in human serum
İnsan serumunda parasetamolün elektroanalitik tayini için karboksillenmiş grafen oksit destekli pd nanoparçacıkların sentezlenmesi
- Tez No: 605994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma, karboksillenmiş grafen oksit üzerine Pd nanoparçacıkların (PdNPs) biriktirilmesiyle modifiye edilen camsı karbon elektrot dayalı yeni bir parasetamol (PA) sensörünü içermektedir. Nafion (Nf) koruyucu membran olarak kullanıldı. Hazırlanan kompozitler, yüksek çözünürlüklü transmisyon elektron mikroskobu (HRTEM), X-ışını difraksiyonu (XRD), X-ışını fotoelektrik spektroskopisi (XPS) ve Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) kullanılarak karakterize edildi. Deney sonuçları, Nf/GO-COOPd nano kompozitin PA oksidasyonuna mükemmel elektrokatalitik cevap verdiğini göstermiştir. Sensörün doğrusal tayin aralığı, 0.012 µM gözlenebilme sınırı ve 232.89 µA mM-1 cm-2 duyarlılık ile 0.04-800 µM olduğu belirlenmiştir. Nf/GO-COOPd kompozitin geniş doğrusal tayin aralığı, düşük gözlenebilme sınırı, daha iyi seçicilik, tekrarlanabilirlik, tekraroluşturulabilirlik ve depolama kararlılığı gibi mükemmel elektrokatalitik performansı dikkate alındığında, GO-COOH desteğinin elektrokimyasal sensor ve biyosensörlerde elektrot materyalin modifikasyonu için umut verici bir destektir.
Özet (Çeviri)
The study includes a novel paracetamol (PA) sensor depending on Pd nanoparticles (PdNPs) deposited on carboxylated graphene oxide (GO-COOH) modified glassy carbon electrode (GCE). Nafion (Nf) was used as a protective membrane. The as prepared composites were characterized utilizing high resolution transmission electron microscopy (HRTEM), X-ray diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The experimental results illustrated that Nf/GO-COOPd nanocomposite exhibited excellent electro catalytic response to the oxidation of PA. The linear range of the sensor was found to be 0.04-800 µM for PA with limit of detection (LOD) of 0.012 µM and sensitivity of 232.89 µA mM-1 cm-2. By considering the excellent electrocatalytic performance of Nf/GO-COOPd composite such as a wide linear range, lower detection, better selectivity, repeatability, reproducibility, and storage stability, the GO-COOH support is a promising support for the modification of electrode material in electrochemical sensor and biosensor field.