20. yüzyılın ilk yarısında yüzey kurgulamada soyut resmin geometrik dönüşümleri
Geometric transformations of abstract painting in surface editing in the frist half of the 20th century
- Tez No: 606028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN AVŞAR KARABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
20. yüzyıl sanat ortamında teknolojinin baş döndürücü bir hızla insan hayatına girmesi ve toplumun hızlı bir değişim içinde olması dikkat çekicidir. Bu değişim sonucunda sanatın kendisinden önce devraldığı sanat biçimlerinden koparak farklı düşünceler ve anlatım biçimleriyle yeni bir oluşum içine girdiği görülmektedir. Özellikle 20. yüzyılın sanat ortamı içerisinde yer alan onlarca sanat akımının çağın gerekleri doğrultusunda yeni ifade biçimleri arayışında olmaları ve toplumsal yaşamın ivme kazanması, çoğu sanat ürünlerini ortak arayış noktasında birleştirmiştir. Bu doğrultuda, soyutlama ve soyut resme yöneliş sanatta meydana gelen yeni ifade biçimleri arasında en dikkat çekenler arasındadır. Nesnelerin soyut-düşünsel varlığının ön planda olduğu bu sanatsal ifade biçimlerinde sezgi-bilgi ikiliğinin yanı sıra geometri de ön plandadır. 1900–1950 yılları arasındaki süreçte soyut resmin ortaya çıkışına etki eden dönem ve sanat akımlarını irdelemeyi amaçlayan bu çalışma, soyut resim sanatının öncüsü olarak tanınan sanatçılar ve eserlerinin tarihsel akış içerisindeki değişimlerini, yüzeylerin kurgulanması ve geometrik olarak düzenlenmesi esasları üzerinden incelemiştir. Doğanın temsilinden giderek uzaklaşmayla başlayan yeni dönem sanat hareketi kısa sürede çağın sorunlarına ve sanat ortamına yeni kavramlar ve soluk getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 20th century art environment, the introduction of technology into human life at a dizzying speed and rapid change of society is noteworthy. As a result of this change, it is seen that art has broken into the forms of art that it took over before itself and entered into a new formation with different thoughts and expressions. In particular, the fact that dozens of art movements in the art scene of the 20th century were in search of new forms of expression in line with the requirements of the era and the acceleration of social life have united most art products in a common search point. In this respect, abstraction and the tendency to abstract painting are among the most noteworthy new forms of expression in art. In these forms of artistic expression, where abstract-intellectual existence of objects is at the forefront, geometry is at the forefront as well as intuition-knowledge duality. This study aims to examine the period and art movements that affect the emergence of abstract painting in the period between 1900-1950. The artists who are known as the pioneers of abstract painting and the changes of their works in the historical flow have been examined on the basis of fictionalization and geometric arrangement of surfaces. The new era of art movement, which began with the increasingly distancing from the representation of nature, brought new concepts and breaths to the problems of the age and the art environment in a short time.