Silifke'de nüfus sayımları (1838 ve 1840 )
Census in Silifke ( 1838 and 1840 )
- Tez No: 606029
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yaş, cinsiyet meslek inanç ve dil gibi pek çok alanda farklılık gösteren nüfus kavramı, kabaca bir toplumu oluşturan insan sayısı olarak tanımlanabilir. Toplam nüfusun içinde farklılıkları tespit edebilmek ise nüfus sayımları ile mümkün olmaktadır. Nüfus sayımları sonucunda ortaya çıkan veriler devletlerin politikalarını belirlemede etkili olmuştur. Çünkü nüfus kavramı pek çok tarihi ve sosyo ekonomik olayın kimi zaman nedeni kimi zaman da sonucu olabilmektedir. Buna göre nüfus sayımları, yapılan araştırmalarda istatistiki veriler oluşturmanın yanında sayım yapılan bölgenin toplumsal, siyasal, ekonomik vb gibi konularında yorum yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada 1838 – 1841 yıllarına tarihlenen BOA NFS. d. Sıra nu: 3662 - BOA NFS. d. Sıra nu: 3679 – BOA NFS. d. Sıra nu: 3680 – BOA NFS. d. Sıra nu: 3681 – BOA NFS. d. Sıra nu: 3682 numaralı defterler ana kaynak olmak üzere Silifke'nin bu dönemdeki idari yapısı, isimleri, lakapları, meslekleri, asker potansiyeli gibi veriler tespit edilerek ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of population, which differs in many areas such as age, gender, occupational belief and language, can be defined roughly as the number of people forming a society. It is possible to detect differences within the total population by means of population censuses. The data obtained as a result of the censuses were effective in determining the policies of the states. Because the concept of population can be the cause and sometimes the result of many historical and socio-economic events. Accordingly, the census provides statistical data in the surveys, as well as commenting on the social, political, economic, etc. issues of the census region. In this study I also BOA NFS dated 1838 - 1841 years. BOA NFS. d. Sıra nu: 3662 - BOA NFS. d. Sıra nu: 3679 – BOA NFS. d. Sıra nu: 3680 – BOA NFS. d. Sıra nu: 3681 – BOA NFS. d. Sıra nu: 3682 is the main source of the books, the administrative structure of Silifke in this period, the names, nicknames, professions, military potential was determined by revealing such data.