Deniz iş konvansiyonu kapsamında gemi adamının terki ve sonuçları
Abandonment of the seafarers and its consequences under maritime labour convention
- Tez No: 606041
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Uluslararası karakteri haiz denizcilik sektöründe, gemi adamlarının donatanları tarafından yabancı bir limanda terk edilmeleriyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Terk olaylarının sorun teşkil etmesinin nedeni, gemi adamlarının, ülkelerinden uzakta yabancı bir devlette çoğu zaman temel ihtiyaçlarını dahi karşılamaktan aciz bir şekilde bırakılmaları karşısında muhatap bulamamalarıdır. Çalışmanın ilk bölümünde, Deniz İş Konvansiyonunun 2014 tarihli Değişiklikleriyle teminat altına alınan terk olayları ve terkin hukuki sonucu genel olarak incelenmektedir. 2014 tarihli Değişikliklerinin oluşturulmasında görev alan IMO/ILO Ortak Çalışma Grubu'nun faaliyetleri kronolojik olarak ele alınarak, değişikliklere kadarki mevcut yapı irdelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Deniz İş Konvansiyonunda terkin ne şekilde düzenlendiği anlatılmaktadır. Terkin oluşumuna sebebiyet veren haller ele alınmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, terkin hukuki sonuçları değerlendirilmektedir. Terke karşı getirilen mali güvence sistemi ile bayrak ve liman devletinin bu kapsamdaki yükümlülükleri anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the maritime industry, which has an international character, it is frequently encountered that seafarers are abandoned by their shipowners in a foreign port. The reason why abandonment is a problem is that the seafarers are often left incapable of meeting even their basic needs in a foreign state far from their country. In the first part of the study, the abandonment of seafarers regulated by the 2014 Amendments to Rule 2.5 of the Maritime Labor Convention, which is about ensuring the seafarers' return to their countries, and the legal consequences of the abandonment are examined in general. The activities of the IMO / ILO Joint Working Group, which took part in the establishment of the 2014 Amendments, are discussed in chronological order and the current structure until the changes are examined. The second chapter of the study describes how the abandonment is regulated in the Maritime Labor Convention. The conditions that cause the abandonment are scrutinized. In the third chapter of the study, the legal consequences of the abandonment are discussed and the financial assurance system introduced under the 2014 Amendments to the Maritime Labor Convention and the obligations of the flag and port state are taken into consideration.