Üretim önerisi mekanlarının (fab-space) bireysel bir üretim aracı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the fabrication space proposals as an instrument of individualized fabrication tool
  1. Tez No: 606065
  2. Yazar: TAHSİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER BAŞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Crafts, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Temellerini 18. yy'ın ilk yarısında üretimin makineleşmesi ve otomatikleşmesi anlayışı üzerine oturtan sanayi devrimi kavramı,“endüstriyel seri üretim”imkanlarının gelişmesi neticesinde olgunlaştırdığı“kitlesel üretim”kavramını, 21.yy içerisinde üretim ve bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmelerle birlikte küreselleştirmektedir. Kitlesel üretimin yapısal koşullarından dolayı geri planda bırakılmış olan, zanaatsal ve bireysel üretim biçiminden kopmaya karşı oluşan endüstriyel üretim eleştirisi sayılabilecek Zanaat ve El (Arts and Crafts) Sanatları hareketinin devamında Özgür Yazılım (Free Software) hareketi gibi kendini var eden tamamlayıcı akımların olgunlaştırdığı pro-aktif tüketici kavramı; bireylerin üretim üzerinde ki pasif kalan rollerini ortak etkin bir faydaya dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Bireylerin bahsedilen bu ortak fayda yaratmak konusundaki dönüştürücü çabaları, bugün masaüstü üretim (Desktop Manufacturing) temasının vurgulandığı bireysel üretim mekanları (fab-spaces) üzerinden okunabilmektedir. 21. yüzyıl imkanları içerisinde,“paylaşım”ve“açık erişim”ilkelerini benimseyerek ortak bir network'ün gücüne dayanmakta olan bireysel üretim mekanları (fab-spaces), özellikle nihai kullanıcıların gelecekte bireysel olarak kendi ürünlerini CAD (Computer Aided Design) araçlarını ve masaüstü üretim (Desktop Manufacturing) için sunulan dijital yöntemleri kullanarak, kendi başlarına tasarım ve üretimde bulunabilecekleri bir gelecek üretim senaryosuna atıfta bulunmaktadır. Her ne kadar sayısal tabanlı masaüstü üretime (Desktop Manufacturing) erişimi mümkün kılan bu üretim mekanları (fab-spaces), kullanıcının kendi istek ve ihtiyaçlarına göre tasarım ve üretimde bulunabilmesini öngörmekte oldukları gelecek üretim senaryolarını destekliyor olsalar dahi, üretim önerisi mekanlarının (fab-spaces) profesyonelleri ve kullanıcıları arasında ayrı olarak yürütülen anket çalışmasıyla beraber, kişisel üretimin önünde engel teşkil eden alanların ve kişisel üretimin geleceğine dair çıkarımlar mevcut anket çalışması neticesinde değerlendirilmek istenmektedir. Özetle bu çalışma, sunulmakta olan dijital üretim önerilerinin değerlendirilmesi maksatlı olarak, bireysel üretimin gerçekleştirilmesinin bir aracı olarak kullanılan fiziksel üretim önerisi (fab-spaces) alanların sınıflandırmasını, profesyonellerin ve merkez kullanıcılarının katkılarıyla gerçekleştirerek, hangi nitelikleriyle üretim alanı önerilerinin (fab-spaces) kişiselleştirilmiş üretim için kullanılabileceğine dair çıkarımlarda bulunmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of“industrial revolution”, which has grounded the idea on mechanization and automation of production in the first half of the 18th century, globalizes the concept of“industrial mass production”which has matured as a result of rapid developments in production and information technologies in the 21st century. The“pro-active consumer”notion matured by the complementary currents such as the Free Software movement and followed by such similar movements like Arts and Crafts movement, which can be regarded as the critique of industrial production model against the alienate of human labor to the craft and individual production model. These production concepts and similar movements aim to convert the passive roles of consumers on production into a common effective benefit. Recently, individual's transformative efforts for to create common benefit can be read through the physical production spaces (fab-spaces), where the theme of Desktop Manufacturing is strongly emphasized. Today, within the scope of the 21st century, these physical production space (fab-spaces) proposals which are based on the power of a common network, adopting the principles of“sharing”and“open acess”theme especially for the end-users. Besides, they believe in the near future individuals will use the products of CAD (Computer Aided Design) and the digital production methods for to create their own need themselves. Although these physical production spaces (fab-spaces), which enable access to digital manufacturing (Desktop Manufacturing), supports the future production scenarios in which individual's design and manufacturing according to their own needs, with this conducted survey among the fab-space professionals and ordinary users, the implications for the future of personal production and the obstacles for the personal production wants to evaluated within this study. In summary, this study aims to evaluate the digital fabrication proposals which are presented in the region of Istanbul and it wants to classify the physical fabrication space proposals (fab-spaces) which are used as a means of the realization of individual production with the contributions of the professionals and central users.