Çağdaş seramik sanatında alternatif bir mekan önerisi olarak sokak
Street as an alternative space for contemporary ceramic art
  1. Tez No: 391541
  2. Yazar: AYŞE KURŞUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEZİHE LERZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kentler, çeşitli birey ve toplulukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için beraber yaşadıkları, karmaşık, dinamik ve yenilikçi mekanlardır. Doğal gelişen bir kentte, rastlantısal karşılaşmalar ve birlikteliklerden yeni yapılar, bu yapılardan ise yeni ilişkiler türer. Bireylerin özel alanlarının bir araya gelmesiyle oluşan kamusal alanlar, eşit kullanım, ifade ve var olma hakkı olan kent mekanlarıdır.Kent mekanlarında, kurumlardan bağımsız ve sadece sanatçı insiyafitine bağlı olarak gelişen Sokak Sanatı, sanatçıların kişisel ifade biçimlerini kentle, kentlilerle ve kent mekanıyla karşılıklı ilişki kurarak oluşturmalarıdır. Duvar resmi ve grafiti gibi sık rastlanan ve tarihsel öncülükte olan uygulamaların yanında, malzeme çeşitliliği, kent mekanı ve kentlilerle kurulan ilişkiler ile katılımcı çalışmalar günümüz Sokak Sanatı'nda öne çıkan yeni yönelimlerdir. Sokak Sanatı, sanatçı-galeri-koleksiyoner arasındaki hiyerarşik ilişkilerin içinde varolmadan, bu ilişkiyi sanatçı-kent mekanı-kentliler olarak tekrar ve eşit bir yapıda kurar.Yapılan iki eser çalışmasında, Saklı ve Ev serileri ile bu ilişkilerin kurulması, kent içinde kentlilerle iletişim halinde ve kent mekanlarının çeşitliliğinde üretim yapılması tecrübe edilmiştir. Karşılaşılan öngörülemez sorunlar, engeller, aynı zamanda bu alana dair yeni fırsatlara dönüşerek yeni malzeme kullanımları ve yeni ifade biçimlerinin yolunu açmıştır.Çağdaş Seramik Sanatı'nda alternatif bir mekan önerisi olan sokak, seramik sanatçılarının çalışmalarında yeni mekan arayışları ve izleyiciyle yeni iletişim biçimleri kurmalarını sağlar. Sokağın kendine ait kuralları, sanatçıları alıştıkları üretim teknikleri, malzeme seçimleri ve uygulama alanlarından çıkartır. Seramik sanatçılarının da katkıları ile sağlanan bu deneyimler Sokak Sanatı'na ait güncel örneklerin çoğalmasına katkı sağlar. ANAHTAR KELİMELER: Çağdaş Sanat Seramiği, Sokak Sanatı, Kamusal Sanat, Mekana Özel Uygulamalar, Kentsel Müdahale, Grafiti
Özet (Çeviri)
Cities are complex, dynamic and innovative spaces that individuals and communities live together for their basic needs. In a naturallay developing city, coincidental encounters and associations forms new structures and new structures forms new relations. Public spaces are overlaping private spaces in the city that every individual has the equal right to express themselves, use or exist. Street Art is an independent art form, that only has a development with artist initiative and their personal expressions which can only be with a mutual relation with the city and the individuals in it. Besides murals and graffiti which is the most common and the origin of street art, diversity of materials, new relations with the city and the people, including their participation are the new paths. Street Art reconstructs the relations of the hierarchical artist-gallery-collector and converts it into artist-city-citizen in an equalty based way.The two projects developed for this study, Saklı and Ev, is an experiment for gaining experience with producing in the city with the citizens, based on these new relations and the diversity of the urban space. Encountering with unpredictable problems and obstacles has led to new paths, new ways of using the material and new expressions.Street, as an alternative space for contemporary ceramic, can offer ceramic artists unique oppotunities and new spaces for production, expression and communicating with the viewers. The rules of the urban space encourages artists to leave their routine material and techniques and try new ways of expression. KEYWORDS: Contemporary Ceramic Art, Street Art, Public Art, Site-Specific Art, Urban Intervention, Graffiti