Sultan Abdülaziz Dönemi Osmanlı donanmasında modernleşme
Modernization of The Ottoman Navy during the reign of Sultan Abdulaziz
- Tez No: 606070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Deniz gücü; gemiler, tersaneler, mürettebat ve kaptanlardan oluşup birden fazla bileşeni olan içe içe bir yapıyı ifade eder. Bu yapının modernizasyonu için ise eğitilmiş ve uzman personele, modern gemilere ve bunların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için istikrarlı bir ekonomi, dolu bir hazine gereklidir. Deniz gücünün çağın ihtiyaçlarına göre modernize edilmesi ya da edilememesi devletler için bir avantaj veya dezavantaja dönüşür. Bu parçalardan birinin modern tekniklerden geri kalması deniz gücünün etkisizleşmesi sonucunu doğurmaya yeterlidir. Nitekim Osmanlı Devleti bünyesinde Sultan Abdülaziz döneminde yapılan ıslahatlarda deniz kuvvetleri bakımından ilk olarak gemi teknolojisi üzerinde durulmuş, tersaneler yenilenmiş, Avrupa'dan getirilen teknolojiyle çağdaş bir donanma kurulmak istenmiştir. Ancak bu ithal teknolojiyle hâkim, yerli, uzman personel yetiştirilememesi dolayısıyla donanmadan beklenen verim alınamamış, yapılan deniz harekâtları başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Naval Force states a construction which evolves more than one component consisting of ships, shipyards, crew, and captains. For modernization of this construction, it is necessary to have full of treasure and a steady economy in order to be served the purpose for educated and specialist staff and also modern ships. According to the necessity of period, it transforms into advantage and disadvantage for states whether naval force is modernized or not modernized. It is enough to cause the outcome which naval force is ineffective as a result of keeping behind from one of these tools without modern techniques. Hence, the period of Sultan Abdülaziz including Ottoman Empire, with regard to naval forces, first of all, naval technology had been urged upon and shipyards had been renewed; also a contemporary navy had been established with European technology. However, naval operations could go badly and expected efficiency couldn't be obtained because a local expert having a command of this imported technology couldn't be brought up.