Duodenal lezyonların radyolojik-endoskopik-histopatolojik karşılaştırmalı değerlendirmesi
  1. Tez No: 60609
  2. Yazar: ARİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi îç Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve radyografik olarak duodenal ülser tanısı almış, 50 hastanın yapılan endoskopik muayenesi sonucunda, duodenal lezyonların değerlendirilmesinde endoskopi ile radyoloji arasında önemli ölçüde tanı farklılığı tesbit edildi. Mide ve duodenuma ait mukozal lezyonların değerlendirilmesinde endoskopi ile histopatoloji arasında önemli bir fark lılık bulunmadı. Duodenal ülserli ve duodenitli hastaların önemli bir bö lümünde, mevcut patolojiye ilave olarak antral gastrit saptandı. Duodenal ülserli ve duodenitli olgulardaki mide suyu asiditeleri literatüre göre daha düşük bulundu. Duodenal ülser ile mide ve duodenumun mukoza lezyonlarının değerlendirilmesinde endoskopinin güvenilir bir yöntem olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The compared evaluation of duodenal lesions by radiology, endoscopy and histopathology. 50 patients with duodenal ulcer, diagnosed by radiography have been reexamined by endoscopy in department of internal medicine of Atatürk University, Medical School Hospital. In the examination, major differance has been found between endoscopy and radiology. In evaluation of mucosal lesions, involved in stomach and duodenum, it hasn't been found any important difference between endoscopy and histopathology. In majority of the patients having duodenal ulcer and duo_ denitis,an antral gastritis has been found in addition to the present pathology. The acidity values of the cases with duodenal ulcer and duodenitis have been found lower than ones in literature. The endoscopy has been found to be a reliable method in evaluation of duodenal ulcer and mucosal lesions of stomach and duodenum. Dr. la-kite İIUÎAZ API