Kronik obstrüktif akciğer hastalığında trombosit fonksiyonları
- Tez No: 60608
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çalışmamız 48-72 yaşları arasındaki 30 KOAH'lı hasta ile 12 sağlam kişi üzerinde yapıldı. KOAH'lı hastalarda tromboait fonksiyonlarını araştırmayı amaçlayan çalışmamız yaklaşık 4 ay içerisinde tamamlandı. Klinik »Radyolojik ve 5olunum fonksiyon testleri ile KQAH tanısı konan 20 erkek vb 10 kadın hastada trombosit sayısı Hb değerleri, trombosit agregasyonu ve pıhtı retraksiyonu değerleri çalışıldı. Kontrol grup olarak alınan 12 sağlıklı kişilerde de aynı parametreler çalışıldı ve ayrı ayrı karşılaştırılması yapılarak görüldü ki KOAH'lı hastalarda trombosit fonksiyonlarında kontrol gruba göre istatistiksel anlam da önemli artışlar mevcuttur. Rapor edilen bu sonuçlar literatürle karşılaştırıldı ve tartışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLATELET FUNCTIONS IK CHROKIC OBSTRUCTIVE LUNG DISEASE This Btudy was carried out on 30 patients vjith. chronic obstructive lung disease (“between 48 and 72 ages) and on 12 healthy subjects» The study in which platelet functions were investigated in patients wiifch chronic obstructive lung disease was finished within four months. The diagnosis of chronic obstructive lung disease was made ”by radiologic and respiratory function tests» In 20 male and 10 female patients,platelet counts, hemoglobin levels,platelets agregation and clot retrection time analyzed. The same tests were done for controls» On the basis of the results,it was seen that there was a significant difference in platelet functions between the patients and controls» The results were discussed together with previous studies» Ûr^f 0