Rusya Federasyonu – Avrupa Birliği ilişkilerinde karşılıklı yaptırımların Rusya federasyonu ekonomisine olan yansımaları
The impact of mutual sanctions on The Russsian economy in relations between the russian federation and European Union
  1. Tez No: 606093
  2. Yazar: AİTAKİN RZAEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
daha sonBu çalışma Rusya Federasyonu ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde Rus ekonomisi üzerindeki karşılıklı yaptırımların etkisini değerlendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Rusya Federasyonu ve AB arasındaki ilişkilerin tarihsel bir boyutu incelenmiş olup, Ukrayna'da ise Turuncu Devrim ile ilgili siyasetin rolü incelendi, 2014'ün Kırım krizinden sonra AB'nin Rusya Federasyonu'na yaptırım uygulama süreci ve Rusya ekonomisine etkisi ele alınmıştır. Çalışma, Rusya Federasyonu ve AB'nin karşılıklı yaptırımlarından doğrudan etkilenen ekonominin sektörlere olan analizi içermektedir. Şu anda iki taraf arasında gelişen ilişkiler ayrıntılı bir şekilde incelenmekte olup, tek bir kurum olarak Rusya ile AB arasındaki ilişkilerde yaşanan zorluklara dikkat edilmekte ve durumun muhtemel gelişimi ile ilgili bir sonuç hazırlanmıştır. Çalışmanın yapısı bir giriş, üç bölüm, sonuç ve kullanılan referansların bir listesini içermektedir. Batı yaptırımlarının siyasi boyuttaki nihai hedefi, Rusya'da ülkenin çeşitli bölgelere dağılmasına yol açabilecek ekonomik ve daha sonra siyasi bir krize neden olma arzusu olarak tanımlanmaktadır. Rusya'ya yaptırım uygulamasının sebeplerinden biri, Batı'nın Kırım'daki Rus eylemlerini reddetmesidir. Aynı zamanda bu çalışmada, Rusya için“Kırım meselesinin”çözülmesinin güçlü yanlarını, fırsatlarını ve temel tehditlerini ortaya koyulmasıdır. Rusya Federasyonu'nun Avrupa Birliği'nin eylemlerine cevaben yaptığı karşı yaptırımları ayrı ayrı ele almaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada, otoriter bilgi ve istatistik kaynaklara dayanarak, AB'nin, Rusya'nın uyguladığı karşı yaptırımların, Rusya Federasyonu'ndan daha fazla ve önemli ölçüde ekonomik zarar görmekte olduğu sonucuna varmaktayız. Aynı zamanda, AB, ekonomik yaptırımlara ve Rusya'ya yönelik zorunlu önlemlere rağmen Rusya'nın en büyük ticaret ortağı olmaya devam etmektedir. ra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
daha sonrThis study is aimed at evaluating the impact of mutual sanctions on the Russian economy in relations between the Russian Federation and the European Union. A historical dimension of relations between the Russian Federation and the EU has been examined, and in Ukraine the role of politics related to the Orange Revolution has been examined and EU's sanctions against the Russian Federation after the Crimean crisis of 2014 and its effect on the Russian economy are discussed. The study includes an analysis of the sectors of the economy, directly affected by mutual sanctions of the Russian Federation and the EU. At the moment, the developing relations between the two sides are examined in detail, and as a single institution, the difficulties in relations between Russia and the EU are paid attention and a conclusion has been prepared regarding the possible improvement of the situation. The structure of the study includes an introduction, three sections, a list of results and references used. The ultimate political goal of Western sanctions is defined as the desire to cause an economic and later political crisis in Russia that could lead to the country's disintegration into various regions. One of the reasons for the sanctions against Russia is that the Western block rejects Russian actions in Crimea. At the same time, this study reveals the strengths, opportunities and fundamental threats of the“Crimean issue”resolution for Russia. It deals separately with the countersanctions of the Russian Federation in response to the actions of the European Union. Therefore, based on authoritarian sources of knowledge and statistics, we conclude that because of countersanctions imposed to EU by Russia EU faces greater and more significant economic damage than the Russian Federation. At the same time, the EU remains Russia's largest trading partner, despite economic sanctions and mandatory measures against Russia. a doldurulacaktır