275 numaralı Diyarbakır Şeriyye sicilinin (1-128) trankripsiyonu ve değerlendirmesi (H 1320-1322/M 1902-1905)
Trankription and evaluation of Diyarbakır Shariyye registry No. 275 (1-128) (H 1320-1322 / M 1902-1905)
  1. Tez No: 606130
  2. Yazar: CAHİDE İLTER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HACER GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Şeriyye sicilleri, Osmanlı Şeriyye Mahkemelerinde kadılar tarafından mahkeme kayıtlarının tutulduğu defterdir. Osmnalı toplumunun sosyal, iktisadi ve hukuki hayatını adet, gelenek ve göreneklerinin toplumsal hayatını en iyi şekilde bize aktarma görevi yapan tarihi birinci elden kaynaklardır. Kadılar hem gördükleri olayları hem de önlerine gelen çeşitli belgeyi deftere kaydederlerdi. Bu nedenle bu defterlerde ait olduğu dönemle ilgili birçok belgeyi bulmak mümkündür. Şeriyye sicilleri Osmanlı toplumu hakkında araştırma yapacakları ilk başvuracakları kaynaklar arasında yer alır. 275 numaralı Diyarbakır Şeriyye Sicili (h 1320-1322/m 1902-1905) yıllarına ait olup, sicilin orjinali İSAM Kütüphanesindeki mikro filimlerden fotokopi ile çoğaltılan nüshalardan faydalanarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shariyye records is the book in which court records are kept by Qadis in the Ottoman Shariyye courts. The social, economic and legal life of the osmnali society is the historical first-hand resources that serve to transfer the social life of the customs, traditions and Customs to us in the best way. They would record both the events they saw and the various documents that came before them. Therefore, it is possible to find many documents related to the period in these books. Shariyye records are among the first sources to apply for research on Ottoman society. The Diyarbakır Shariyye register (h 1320-1322/m 1902-1905), numbered 275, was prepared using photocopied copies from micro-films in the original ISAM Library.