Kültür varlıklarının korunması ve sergilenmesi kapsamında: Apollonia ad Rhyndacum Nekropolü açık hava müze önerisi
Preservation and presentation of cultural assets: Apollonia ad Rhyndacum Necropolis open air museum
- Tez No: 606145
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kültür Varlıklarının Korunması ve Sergilenmesi Kapsamında: Apollonia ad Rhyndacum Nekropolü Açık Hava Müze Önerisi Kültür varlıklarını koruma bilinci 19. yüzyılda Avrupa'da gelişim göstermeye başlamıştır. Çağdaş ve bütüncül koruma ilkelerinin temelleri bu dönemde atılmıştır. Kültür varlıkları bulunduğu çevre ile birlikte değerlendirilmelidir. Bütüncül koruma anlayışının yansıması olarak koruma ve sergileme uygulamaları kapsamında açık hava müzeleri, çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tez çalışması hazırlanırken ulusal ve uluslararası mevzuatlar ve açık hava müze örnekleri irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile tez dört bölümden oluşturulmuştur. İlk bölümde çalışmanın ana materyali olan kültür ve kültür varlıkları kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde ise ulusal ve uluslararası mevzuatlarda kültür varlıklarının korunması ve korumanın gelişim sürecine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın ana konusunu oluşturan kültür varlıklarının koruma ve sergileme yaklaşımı olarak açık hava müzeleri ele alınmıştır. Açık hava müzelerinin oluşturulma kriterlerinde Kültürel Miras Alanlarının Yorumlanması ve Sunumu Tüzüğü baz alınmıştır. Dördüncü bölümde ise Apollonia a.R. Kenti ve kentte yer alan nekropol alanı irdelenmiştir. Nekropol alanındaki çalışmalardan bahsedilmiştir ve yapılması öngörülen açık hava müzesinde kullanılması planlanan bilgilendirme tabelaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Preservation and Presentation of Cultural Assets: Apollonia ad Rhyndacum Necropolis Open Air Museum The conscious of the protection of cultural assets began to develop in Europe in the 19th century. Fundamentals of contemporary and holistic conservation principles were laid in this period. Cultural assets should be evaluated together with the environment. As a reflection of holistic conservation intelligence,conservation and exhibition application are the purpose of the study open air museums. While preparing the thesis, national and international regulations and open-air museum examples were examined. According to the results the thesis is composed of four chapter. In the first chapter, the main material of the study, culture and cultural assets concepts were examined. In the second chapter, conservation of cultural assets and development process of conservation at national and international regulations featured. In the third chapter, open-air museums are considered as the approach of cultural assets' conservation and exhibition which constitute the main subject of the study. Formation criteria of open air museums are based on Interpretation of Cultural Heritage Areas Presentation Regulation. In the fourth chapter, Apollonia a.R. City and the necropolis area in the city are examined. Studies in the necropolis area are mentioned and projected open air museum proposal is presented.