Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi kapsamında işlenen elektrik devreleri ünitesindeki kavram yanılgılarının tespiti
The determination of misconceptions of 7th grade students about the electrical circuits unit that is covered in science class
  1. Tez No: 606144
  2. Yazar: SEVTAP SİNANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERAN FİRİDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi kapsamında işlenen elektrik devreleri ünitesindeki kavram yanılgılarının tespit edilmesidir. Çalışma, 2017-2018 eğitim öğretim yılı Ankara ilinde 55 özel okul öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak güvenirliği ve geçerliliği hesaplanmış hazır test (BEDÜBKT) kullanılmıştır. Basit elektrik devreleri üç basamaklı kavram testi 12 sorudan oluşan, her soru kendi içinde 3 basamaklı bir testtir. Her soru kendi içinde öğrencinin bilgisini, soruya verdiği cevabın nedenini ve emin olup- olmamasını ölçmektedir. Verilerin analizi için, demografik bilgilerde yüzde ve frekans, yanıtlardan emin olma durumlarına göre bilgi ve doğru neden bildirme düzeyleri ve cinsiyetlerine göre bilgi ve doğru neden gösterme düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi arasındaki ilişkiyi incelemek için Mann Whitney u testi, nedenler ile bilgi düzeyleri arasındaki tutarlılığı incelemek için korelasyon analizi, cinsiyete göre emin olma oranlarının incelenmesi için ki-kare testi uygulanmış olup, 0,05 kritik karar verme düzeyinde analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar SPSS 22.0 versiyonu ile elde edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda elektrik ünitesinin araştırılan kısmında öğrencilerin kavram yanılgıları yaşadığı tespit edilmiştir. 12 sorudan 10'unda verilen doğru cevapların benzer nedenlerle cevaplandırıldığı, 11' inde soruların cinsiyet ve bilgi düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunmadığı, soruların 11' inde cinsiyet ve sorulara verdiği doğru nedenin arasında anlamlı ilişki bulunmadığı, bilgi soruları ve nedenlerine verilen cevapların cinsiyete göre ilişkisi incelendiğinde bütün soruların benzer düzeyde olduğu, 8' inde bilgi düzeyi ve emin olma arasında anlamlı ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerde devre elamanlarının bağlanmasında, paralel bağlı dirençlerde akımın nasıl dağıldığını bilmelerinde, devreye yeni seri ve paralel bir direnç bağlandığında akımın nasıl değişeceğini bilip bilmemelerinde, devreden geçen akımın hangi noktada en büyük olup olamayacağını bilmelerinde, eşit dirence sahip ampüllerin bulunduğu paralel kollara akımın nasıl dağıldığını bilmelerinde, eşit dirence sahip paralel ampüllerin parlaklıklarının aynı olacağını bilmelerinde, kısa devre kavramı hakkında, eşdeğer direncin ana koldan geçen akıma etkisinde, devreden akım geçebilmesi için hangi gerekliliklerin olmasını gerekliliğinde, kısa devre durumunda akımın nasıl davrandığını bilmelerinde kavram yanılgılarına düştükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the misconceptions of middle school 7th grade students in the units related to the electrical circuits that are processed within the scope of science course. The study was conducted with 55 private school students in 2017-2018 academic year in Ankara. As the data collection tool, the prepared test (BEDÜBKT), whose reliability and validity was calculated, was used. Simple electrical circuits threestep concept test is composed of 12 question and each question is composed of 3 steps. Each question measures the student's knowledge, the reason for the answer to the question and whether or not he / she is sure. For the analysis of the data, Mann Whitney u test was used to examine the relationship between percentage and frequency in demographic information, information levels according to the status of being sure of responses, the relationship between levels of knowledge and showing correct cause by gender, and the consistency between causes and knowledge levels. Chi-square test was used to examine the assurance rates according to gender, and analyzes at 0.05 critical decision level were performed. The results were obtained with SPSS 22.0 version. As a result of the analysis, the misconceptions of students about the researched part of the electrical unit have been determined. In 10 of 12 questions, the correct answers were answered for similar reasons, in 11 questions there was no significant relationship between gender and knowledge level, in 11 of the questions there was no significant relationship between the gender and the correct cause of the questions, when the relationship between information questions and the answers given to the causes was examined by gender it was seen that the results were independent from gender. It was determined that there was no significant relationship between knowledge level and being confident in 8 of them. It was determined that the students have misconceptions about the subjects of connecting the circuit elements, how the current is distributed in parallel connected resistors, how the current will change when a new series and parallel resistor is connected to the circuit, at which point the current passing through can be greatest, how the current is distributed to the parallel arms with equal resistance, the brightness of parallel bulbs with equal resistance, short-circuit concept, the influence of the equivalent resistance of the main branches of the current, which requirements should be in place in order for current to flow through circuit and how the current behaves when there is a short-circuit.