Seçilmiş birkaç yere yakın asteroidin yörüngesinin tayini ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
Determination of the trajectory of selected several near earth asteroids and investigation their physical properties
- Tez No: 606180
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tez çalışması kapsamında asteroidlerin sınıflandırılmaları, isimlendirilmeleri, yörüngelerindeki değişimlerin sebepleri, potansiyel tehlike arz eder konuma gelmeleri ve yol açabilecekleri zararlar, yörünge analizleri, gözlemleri ve rapor edilmesi anlatılmıştır. Bu bağlamda (297418) 2000 SP43, (163081) 2002 AG29, (308635) 2005 YU55 ve (45467) 2000 AK203 asteroidlerinin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) T100 teleskobu ile gözlemleri yapılmış, alınan veriler indirgenip rapor formatına uygun hale getirilerek MPC'ye gönderilmiştir. Yapılan gözlemlerden alınan pozlar tek tek ve toplu halde incelenerek hata düzeyleri tablolar halinde verilmiştir. Elde edilen verilerin hassasiyetinin yörünge parametrelerini iyileştirebilecek düzeyde olduğu görülmüş ve MPC tarafından kabul edilerek yayınlanmıştır. Daha sonra bu veriler kullanılarak yörünge parametreleri hesaplanmış ve NASA Horizon veritabanındaki hesaplamalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, classification of asteroids, their nomenclature, orbital changes, potential danger and damages, trajectory analysis, observations and reporting are explained. In this context (297418) 2000 SP43, (163081) 2002 AG29, (308635) 2005 YU55 and (45467) 2000 AK203 asteroids were observed with TUBITAK National Observatory (TUG) T100 telescope. The data were sent to MPC after being reduced and adapted to the report format. Positions taken from the observations are examined individually and collectively then error levels are given in tables. The sensitivity of the data was found to be sufficient to improve the orbital parameters and was accepted and published by the MPC. Then, using these data, the orbital parameters were calculated and compared with the calculations in the NASA Horizon database.