NIJ 3A standartına göre yeni nesil balistik yüzey dizaynı ve enerji soğurunumlarının simülatif ortamda incelenmesi
Investigation of new generation ballistic fabric design and energy absorption in simulative environment according to NIJ 3A standard
  1. Tez No: 606181
  2. Yazar: GÖKHAN AYDINÖZÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, yüksek yoğunluklu polietilen ile NIJ 3A standardına göre balistik testlerin simülatif ortamda analizleri yapılmış ve sonuçlar incelenmiştir. Balistik alanında kullanılması düşünülen yüzey veya benzeri malzeme testlerinin hem süreç olarak uzun sürmesi hem de maliyet olarak yüksek olması en büyük dezavantaj olarak görülmektedir.Bu testleri tek tek prototip veya numune hazırlayarak yapmak yerine gerçek zamanlı ve hata payı çok düşük olan simülasyon programları kullanılması önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu çalışma ile hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilmesi amaçlanmıştır.Balistik koruyucu malzemeler için en önemli parametrelerden biri de yüzeyin veya malzemenin enerji sönümleme yeteneğidir. Dolayısıyla balistik malzemeyi giyinen kişinin vücuduna tesir eden balistik etki en düşük seviyelere indirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, Ansys programında tasarlanan ve kalınlıkları 1 ile 8 mm arasında değişen yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) yüzeylere NIJ 3A standardı kapsamında 450 m/s hızındaki metal kaplı mermiler gönderilmiştir. Tasarlanan yüzeyler üzerinde sonlu elemanlar yöntemiyle balistik performans testlerini tamamlayarak analiz sonuçları incelenmiştir. Böylece modellenen yeni nesil yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) yüzeyin balistik performansı ile enerji sönümleme yeteneği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, high density polyethylene and ballistic tests according to NIJ 3A standard were analyzed in simulated environment and the results were examined. The biggest disadvantage is that the surface or similar material tests, which are considered to be used in the field of ballistics, are both long in process and high in cost. It is a significant advantage to use real-time and low-error simulation programs instead of performing these tests by preparing individual prototypes or samples. The aim of this study is to save both time and cost. One of the most important parameters for ballistic protective materials is the ability of the surface or material to absorb energy. Therefore, it is aimed to minimize the ballistic effect affecting the body of the person wearing the ballistic material. Within the scope of this study, 450 m / s metal coated shells were sent to the high density polyethylene (HDPE) surfaces, which were designed in Ansys program and whose thickness was between 1 and 8 mm, within the scope of NIJ 3A standard. After completing the ballistic performance tests with the finite element method on the designed surfaces, the analysis results were examined. Thus, the ballistic performance of the new generation high density polyethylene (HDPE) surface modeled and the energy damping ability were revealed.