Harmonik dönüşümler üzerine
On harmonic maps
- Tez No: 606179
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tezin amacı ve kullanım alanlarını belirtmek üzere giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, Riemann manifoldları ile ilgili diğer bölümlerde kullanılacak temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Öklidyen uzayda harmonik dönüşümler ve bu dönüşümlerin minimal yüzeylerle ilişkisi verilerek Riemann manifoldları arasındaki harmonik dönüşümlerin özellikleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, hemen hemen kontakt metrik manifoldlar ile ilgili temel tanımlar verilerek Kenmotsu manifoldlar ve kosimplektik manifoldların özellikleri verilmiştir. Son bölümde ise önceki bölümlerde verilen kavramlar göz önüne alınarak sırasıyla Kenmotsu manifoldlar ve kosimplektik manifoldlar üzerinde harmonik dönüşümlerin özellikleri derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which is prepared as a master thesis consists of five chapters. The first chapter, of this thesis is devoted to the introduction part which states the aim and usage areas of the thesis. The second chapter contains fundamental definitions which are concerned with Riemann manifolds that will be used in other chapters. In the third chapter, harmonic maps in the Euclidean space, their reltions with minimal surfacesand the properties of harmonic maps between the Riemannian manifolds are given. In the fourth chapter, properties of Kenmotsu manifolds and cosymplectic manifoldsare presented by giving fundamental definitionswhich are concerned with almost contact metric manifolds. In the last part,the properties of harmonic maps on Kenmotsu manifolds and cosymlectic manifolds are compiled, respectively as considering the concepts which are mentioned in previous chapters.