Diyet tedavisinde Fiber'in tip II diabetik hastaların kan şekeri regülasyonuna ve diabetik olan, olmayan hiperlipidemik hiperkolesterolomik hastaların plazma kolestrin ve lipidlerine etkisine
- Tez No: 60619
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SEVİM BÜYÜKDEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu çalışmada, P.T.T. Sanatoryum ve Hastanesi ' nin, iç Hastalıkları Klinikleri ' nde ve Poliklinikleri ' nde takip edi len, 23 diabetik ve 37 hiperlipidemik vakanın karbonhidrat ve lipid metabolizmasına, doğal yiyeceklerle yükseltilmiş diyet fiber* inin etkisi olup-olmadıgı incelenmiştir. Tip II diabetli 20 hastaya, Tip I diabetli 3 hastaya, düşük {DFD) ve yüksek (YFD) diyet fiber' ı içeren diyetler uygulandı. Her diyet peryodu 15 gün olup, içerdiği karbonhid rat, protein ve yag miktarları, birbirlerine yakındı. Medi- kal tedavi, her iki diyet grubunda da aynıydı. YFD uygulan dığında, açlık ve postprandial glisemi değerleri, DFD'den daha düşüktü ve sonuçlar, istatistiki anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THE DIETARY FIBERS INCREASED WITH NATURAL FOODS, ON THE METABOLISM OF CARBOHYDRATE AND LIPID OF THE DIABETIC AND HYPERLIPIDEMIC SUBJECTS (SUMMARY) The effects' of the dietary fibers enriched with natural foods on the metabolism of carbohydrate and lipids have been investigated on 23 diabetic and 37 hyperlipidemic subjects. This study was caJSried out in the Department of Internal Medi cine and Outpatient Clinics of the P. T.T. Hospital. High fiber (HFD) and low fiber diets (LFD) were applied to 20 subjects with non-insulin-dependent diabetes mellitus (NIDDM) and to 3 subjects with insulin-dependent diabetes mel litus (IDDM). The diet period in each group lasted 15 days. The content of carbohydrate, fat and protein in each diet was almost identical. The same medical treatment was applied to the subjects of each group of diet. When HFD was applied to subjects, fasting and postprandial glycemia were lower than the LFD subjects. The results, showed significant difference in fasting and postprandial glucose levels.